Jasełka
Z kolędą w Klubie Seniora
"Zamień ubrania na złotówki"
Drodzy Rodzice! Zachęcamy do zbiórki ubrań "Zamień ubrania na złotówki", która może wesprzeć ciekawe inicjatywy dla naszych uczniów! 10 kg ubrań= 5 zł na konto naszej szkoły Każdy darczyńca może samodzielnie przez udostępniony na stronie szkoły link ( https://ubraniadooddania.pl/campaigns/2864 ) przekazać używane ubrania i akcesoria zapakowane w karton o wadze minimalnej 10 kg, a maksymalnej 25 kg. Przesyłkę można bezpłatnie nadać w automacie paczkowym lub zamówić odbiór przez kuriera do domu. Jest to bardzo proste! Można też zapakowaną w karton i oklejoną paczkę przynieść do szkoły (do zerówki). Wysłane paczki po dotarciu do magazynu "Ubrania do oddania" zostaną zważone, a ich wagę zgodnie z przelicznikiem zamieniane są na złotówki, które zasilą konto naszej placówki. Po zakończeniu akcji zgromadzoną kwotę fundacja wpłaca na konto placówki, a szkoła przeznaczy ją na wybrane cele edukacyjne. Szkołę można wspierać wielokrotnie poprzez oddanie przez jedną osobę nawet kilku kartonów ubrań. Zróbmy razem coś dobrego!
Wesołych Świąt !
Wesołych Świąt
Konkurs kolęd i pastorałek
- 28
Konkurs szopek i stroików bożonarodzeniowych
W dniu 19.12.2024r. w Wiejskim Domu Kultury w Dydni odbyło się rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego na wykonanie stroika oraz szopki bożonarodzeniowej. Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury Bibliotek, Promocji i Wypoczynku w Dydni.
Konkurs skierowany był do mieszkańców z terenu Gminy Dydnia. Zgłoszono 46 stroików oraz 33 szopek bożonarodzeniowych. Wśród pięknych arcydzieł znalazły się również prace naszych uczniów, a niektóre zostały nagrodzone:
Kategoria: Przedszkola i klasy „0”
Wyróżnienie - Patryk Gondek
Kategoria: Klasy I-III
2 miejsce - Piotr Sokołowski
Kategoria : Klasy IV-VI
2 miejsce - Julia Dmitrzak
Kategoria: Klasy VII-VIII
3 miejsce - Oliwia Kornaś
Kategoria: Rodzinna
1 miejsce - Szymon Białas i Kamila Sokołowska - Białas
2 miejsce - Marcjanna i Kinga Myćka
Szopka Bożonarodzeniowa:
Kategoria: Klasy IV-VI
2 miejsce - Antoni Tybor
Kategoria: Rodzinna
1 miejsce - Jakub Kaszowski i Paweł Kaszowski
Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom a zwycięzcy nagrody rzeczowe . Gratulujemy
źródło: Facebook
Spotkanie z Mikołajem
10 grudnia do naszej szkoly przybył wyjątkowy gość – św. Mikołaj. Wszyscy uczniowie z niecierpliwością czekali na wyjątkowego gościa. Już od rana dzieci z oddziału przedszkolnego nasłuchiwały, czy nie słychać dzwonków św. Mikołaja. Kiedy tylko Mikołaj pojawił się w naszej szkole w asyście swoich elfich pomocników, na buziach uczniów pojawiły się uśmiechy. Dzieci z oddziału przedszkolnego przywitały św. Mikołaja wierszami, piosenkami i tańcem. Św. Mikołaj obdarował wszystkich uczniów prezentami, a po spotkaniu można było sobie zrobić zdjęcie z Mikołajem w pięknej, zimowej scenerii. Spotkanie z niezwykłym gościem sprawiło dużo radości uczniom. Mikołaju, przyjdź do nas za rok!
J.K
7
Misja Piernik
Już po raz kolejny dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w wyjątkowej, ogólnopolskiej akcji: Misja Piernik. W tym roku nasza paczka z piernikami, życzeniami (a w tym roku także z paczką produktów żywnościowych) trafi do schroniska dla bezdomnych w Niewieszy w woj. łódzkim. Oddział przedszkolny spisał się na medal! Z niewielką pomocą p. Justynki dzieci zrobiły kartki, wklejały życzenia, dziurkowały kartki i podpisywały imionami, przewlekały wstążki, malowały i pakowały pierniki. Było u nas dużo rozmów o bezdomności, oglądaliśmy na zdjęciach ośrodek, do którego wysyłamy kartki. Dzieci zgodnie powiedziały, jak to dobrze mieć swój dom i jak dobrze pomóc tym, którzy go nie mają. Rodzice również spisali się na medal. Jedna z mam upiekła część pierników a kilka osób przyniosło produkty do wysyłki, więc oprócz pierników i ciepłych słów wyślemy jeszcze paczkę ! Cieszymy się, że kolejny rok możemy być częścią słodkiej, pierniczkowej historii!
J.Kozłowska
7
„Czary mary, wosku lanie, co ma się stać – niech się stanie!” - zabawa andrzejkowa.
„Dziś jest noc zaczarowana,
Dziś spełniają się marzenia.
Każdy poznać dzisiaj może
Drogę swego przeznaczenia
Kim ty będziesz, a kim ja?
Któż tę prawdę dzisiaj zna...?”
Tymi słowami przywitała zebranych Wróżka Wiktoria na corocznej zabawie andrzejkowej klas 0 – 3. Gospodarzami imprezy byli uczniowie klasy 3, a ponieważ większość z nich to chłopcy, zatem przyszłość przepowiadali, oprócz jednej Wróżki, niezwykli Czarodzieje: Bartłomiej, Gabriel, Konrad, Michał i Miłosz.
Na początku zebrani dowiedzieli się, czym są andrzejkowe wróżby i skąd się wzięła tradycja andrzejek. Przed rozpoczęciem zabawy, wszyscy uczniowie wylosowali symbole andrzejkowe, które podzieliły ich na grupy. Początkiem imprezy andrzejkowej była zabawa „Moneta w studni”. Na środku sali stała studnia z wodą, czyli wiadro. Każde dziecko otrzymało 1 grosz i wypowiadając zaklęcie: „ Hokus – pokus, czary – mary, aby wróżby się spełniły, złóżmy dary” miało za zadanie wrzucić monetę do studni. Nie było to łatwe, gdyż rzut odbywał się przez lewe ramię, a czyja moneta wpadła do wody, ten miał szansę na spełnienie życzenia.
W dalszej części imprezy poszczególne grupy uczniów podchodziły do Kącików Wróżb, w których mogły poznawać swoją przyszłość. Wróżka Wiktoria wróżyła za pomocą „Mowy kwiatów” – na stole znajdowały się ilustracje kwiatów. Uczestnik losował kwiat, a Wróżka wyjaśniała, co mu przepowiada. Czarodziej Bartłomiej przygotował wróżbę „Imiona” – dzieci przebijały szpileczką serca z imionami (na jednym sercu znajdowały się imiona chłopców, na drugim dziewcząt). Wróżba miała wskazywać imię przyszłej miłości. Czarodziej Gabriel odpowiadał na pytanie „Kim będę?” – dzieci losowały karteczki z obrazkami zawodów ułożone wokół magicznej kuli. Wróżba mówiła o tym, jaki zawód będą wykonywały w przyszłości. Z kolei Czarodziej Konrad wróżył z pomocą „Koła Podróży” – na obrzeżu koła rozmieszczone były zdjęcia różnych miejsc na świecie. Dziecko wprawiało w ruch butelkę, która zatrzymywała się na określonym zdjęciu. Butelka wskazywała wróżbę z miejscem najbliższej podróży. Natomiast Czarodziej Michał wróżył z „Talerzy życia” - pod talerzami znajdowały się: cukierek, piórko, muszla, ziarenko pieprzu, kamyk. Osoba wskazywała wybrany talerz, Czarodziej odkrywał przedmiot i wyjaśniał, jakie życie go czeka w przyszłości. W ostatnim kąciku Czarodziej Miłosz wróżył za pomocą „Zegara Przyszłości”. Wróżba polegała na rzuceniu kostką. Osoba odliczała pola na planszy wg wskazań kostki (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Czarodziej wyjaśniał znaczenie symbolu.
Po zakończeniu wróżb w jednym Kąciku każda grupa przechodziła do następnego. Jednak przed każdą zmianą kącika byłą zabawa grupowa przy muzyce. Nie zabrakło ulubionych zabaw dziecięcych tj. „Taniec z miotłą”, „Mosty”, czy „Kaczuszki”. Był tez kącik, w którym chętne dzieci mogły wykonać tatuaże z pomocą Pani Joanny Kulon.
Nie zabrakło też wróżby dla klas - wychowawczynie każdej klasy wylosowały wróżbę przeznaczoną dla jej uczniów i głośno ją odczytały. Śmiechu było co niemiara.
Również rodzice uczniów organizujących andrzejki zadbali o dobrą zabawę dzieci. Były pyszne ciasteczka z wróżbą, pierniczki, przekładane ciasteczka, cukierki, lizaki oraz mandarynki.
Na zakończenie zabawy, dzieci otrzymały rysunek szklanej kuli, w której miały namalować swoją przyszłość. A wychodząc z sali ocenili spotkanie rysując uśmiechniętą, bądź smutną buzię na „Kluczu” z kartonu. Okazało się, że znalazły się na nim tylko uśmiechnięte buźki, co dowodzi, że zabawa andrzejkowa była udana.
Ewa Cioban
24
Kolejne sukcesy naszych uczennic
5 grudnia br. w Brzozowskim Domu Kultury odbył się koncert finałowy „XXIX Mikołajkowych Debiutów 2024”. Wzięła w nim udział Milena Sokołowska, kótra reprezentowała naszą szkołę ale i również gminę. Milenka podczas konkursu wyśpiewała wyróżnienie.
Kolejnym sukcesem może się cieszyć również Zuzanna Kulon, która w Ogólnopolskim Konkursie Rozśpiewajmy Niepodległą 2024 zdobyła nagrodę specjalną za wykonanie utworu "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos".
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dzień Pluszowego Misia w oddziale przedszkolnym
Światowy Dzień Pluszowego Misia to wyjątkowe święto, które obchodzone jest na świecie 25 listopada od 2002 roku. Pluszowy miś to nieodłączny element dzieciństwa – ukochana zabawka, często towarzysząca dzieciom przez wiele lat. W naszej grupie obchodziliśmy ten dzień w szczególny sposób. Dzieci przyniosły swoje ulubione misie, opowiadały o nich, wykonywały z misiami ćwiczenia gimnastyczne, tańczyły do muzyki a także wykonały rysunki swoich misiów. Dzieci zgodnie stwierdziły, że misie są dla nich bardzo ważne i są najlepszą pociechą na smutki.
J.Kozłowska
13
Sukces na Mikołajkowych Debiutach
22 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury Bibliotek Promocji i Wypoczynku w Dydni odbyły się gminne eliminacje do konkursu Mikołajkowe Debiuty. Naszą szkołe reprezentowały 4 uczennice: Maria Sokołowska (klasa"0"), Milena Sokołowska (kl. 1), Gabriela Krzysik (kl.1), Joanna Kwolek (kl.2).
W eliminacjach wzięło udział 14 uczestników. Komisja oceniała występy artystów według określonych kryteriów: dobór repertuaru, dykcja i emisja głosu, postawa i ruch sceniczny, interpretacja wokalna. Na podstawie nich zostali wytypowani laureaci, a wśród nich uczennica naszej szkoły Milena Sokołowska.
Seredcznie gratulujemy Milence i życzymy dalszych sukcesów na kolejnym etapie konkursu.
zdjęcia: Facebook
5
Jesienią góry są najszczersze
21 listopada br. w Instytucie Teologiczno- Pastoralnym w Rzeszowie im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie odbył się finał VIII Wojewódzkiego Konkursu "Jesienią góry są najszczersze”.
Organizatorem konkursu rok rocznie jest Szkoła Podstawowa nr 16 w Rzeszowie. W tegorocznej edycji wzięło udział około tysiąca uczniów a o podium walczyło ponad 2 tys. prac. w trzech kategoriach: fotografia, praca plastyczna, piosenka.
Wśród uczestników konkursu pojawiła się również uczennica naszej szkoły Zuzanna Kulon (kl.8), która wykonała piosenkę pt. "Wyjedź w Bieszczady". Swoją interpretacją utworu zachwyciła jury zajmując II miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Kampania „Dzieciństwo bez przemocy” w naszej szkole
W ramach kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” realizowaliśmy warsztaty z psychologiem i pedagogiem szkolnym, które promowały bezpieczeństwo w relacjach międzyludzkich oraz budowanie umiejętności stawiania granic. Kampania Dzieciństwo bez przemocy jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promuje rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu. W klasach I-III przeprowadzono zajęcia dotyczące zasad bezpieczeństwa w kontaktach z innymi ludźmi, gdzie dzieci miały okazję nauczyć się, jak rozpoznawać sytuacje mogące być niebezpieczne i jak radzić sobie z nimi. Z kolei uczniowie klas IV i V uczestniczyli w warsztatach poświęconych stawianiu granic, co pozwoliło im zyskać wiedzę na temat asertywności i szacunku w relacjach interpersonalnych. Dodatkowo, w klasach VI i VIII odbyły się zajęcia w klasach, które skoncentrowały się na potrzebach uczniów i wspierały ich w rozwoju umiejętności społecznych oraz emocjonalnych. Zajęcia zostały także przeprowadzone w klasie „0” i miały na celu naukę rozpoznawania zaufanych osób, którym dzieci mogą opowiedzieć o swoich problemach. Finał kampanii miał miejsce 19 listopada, gdzie podsumowaliśmy wszystkie zrealizowane działania oraz wspólnie z uczniami ustaliliśmy kolejny krok w budowaniu bezpiecznego środowiska w naszej szkole. Dzięki tym działaniom dążymy do stworzenia bezpiecznego i wspierającego środowiska dla wszystkich uczniów naszej szkoły.
1
Spotkanie z poetką
- 4
Dla Niepodległej
„SZKOŁA DO HYMNU!”;
„Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna” –
akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy
Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy.
Marsz, marsz Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.”
W dniu 8 listopada b.r. słowa „Mazurka Dąbrowskiego” wyśpiewane przez całą społeczność szkolną rozpoczęły apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. „Szkoła do hymnu” to akcja MEN, która odbywa się w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości. Co roku nasza szkoła w ten sposób włącza się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Następnie na scenie pojawili się uczniowie klasy V, którzy pod kierunkiem Pana Bogdana Misia, przygotowali występ okolicznościowy. Przypomnieli o odwadze i bohaterstwie Polaków, o latach niewoli i zaborcach. Warto podkreślić, że każdy w tym dniu zaznaczył, że czuje się dumny, iż jest Polakiem, zakładając biały lub czerwony element stroju, bądź przypinając kotylion w barwach narodowych.
Nie zabrakło także pieśni patriotycznych, które wyśpiewali uczniowie klas I – III oraz klas starszych. Za tę część uroczystości odpowiadał Pan Wojciech Zajdel.
Na zakończenie patriotycznego apelu, dyrektor szkoły – Pani Zuzanna Dmitrzak zaprosiła dzieci z oddziału przedszkolnego do tradycyjnego wciągnięcia flagi państwowej na maszt przed szkołą.
9
Harcerze pamiętają...
LISTOPADOWA SŁUŻBA
-31 października, nasza drużyna jak co roku udała się na sprzątanie opuszczonych grobów. Zapaliliśmy także na każdym z sprzątanych grobów symbolicznego znicza.
-1 listopada nasza drużyna wraz z MDP Jabłonka pełniła kwestę przy cmentarzu parafialnym w Jabłonce. Dziękujemy strażakom za pomoc ! Jesteście niezastąpieni!
Służba dla innych jest jednym z podstawowych filarów działalności Związku Harcerstwa Polskiego, uczy harcerzy odpowiedzialności i troski o otaczający ich świat. Poprzez zaangażowanie społeczne i codzienne dobre uczynki, harcerze kształtują postawę solidarności i bezinteresowności.
Z.K
8
Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą...
- 2
TYDZIEŃ BIBLIOTEK W NASZEJ SZKOLE
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, który w tym roku obchodziliśmy pod hasłem „Poznajmy się w bibliotece”. Również w naszej szkole już od kilku lat przypominamy o tym, jak ważne jest to miejsce. Dzieje się to za sprawą TYGODNIA BIBLIOTEK, który organizuje nasza nauczycielka - bibliotekarka, Pani Zofia Pajęcka. W tym roku również przygotowała dla uczniów szereg ciekawych projektów i akcji.
Tydzień zaczął się 23 października b.r od akcji „W bibliotece można rysować, malować…”. W tym dniu uczniowie w szkolnej bibliotece mogli sobie zrobić zakładkę do książki, zgodnie z hasłem: „Żeby lepiej się czytało, zrób zakładkę doskonałą”. Nie zabrakło też warsztatów dla najmłodszych, podczas których dzieci wykonywały pracę na temat: „Mój ulubiony bohater literacki”.
„W bibliotece można się bawić i rozwiązywać zagadki…” to akcja, która miała miejsce 24 października. Uczniowie klas I – III podczas przerw, mogli w bibliotece rozwiązywać zagadki czytelnicze.
25 października był dniem pod hasłem „W bibliotece można poszerzać swoje wiadomości”. Uczniowie kl. V i VI wzięli udział konkursie „Lekturowe potyczki”. Zadanie polegało na wybraniu sobie dwóch lektur, z których następnie mieli odpowiedzieć na 10 pytań. Konkurs wygrały: Marcjanna Myćka i Kamila Krzysik z kl. V, natomist z kl. VI wygrali go: Wojciech Kwolek i Wiktor Krzysik. „Kim jest osoba na zdjęciu?” to z kolei zabawa afiszowa, podczas której uczniowie mieli za zadanie odgadnąć, czyj portret przedstawia np. karykatura. Z tym zadaniem również dziewczynki z klasy V poradziły sobie doskonale.
„W bibliotece można spotkać nie tylko uczniów…” to hasło z dnia 27 października. Właśnie wtedy odbyła się coroczna akcja „Czytanie łączy pokolenia”, podczas której rodzice, nauczyciele, uczniowie, czytają dzieciom książki. W tym roku zaproszenie do czytania przyjęła Pani Ilona Duś, mama uczennicy kl. I. Czytała także Pani Justyna Kozłowska – pedagog szkolny oraz uczennica kl. VIII – Lena Bury. 31 października był ostatnim dniem z Tygodnia Bibliotek, którego hasło brzmiało: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”. W tym dniu odbyła się bardzo ciekawa akcja, która została zorganizowana dzięki bardzo dobrej współpracy z Radą Rodziców. To właśnie oni wyszli z inicjatywą ,aby zorganizować w szkole kiermasz książek pod hasłem „Podaruj książce drugie życie”. Przez ponad tydzień uczniowie mogli do biblioteki szkolnej przynosić książki, które chcieli przeznaczyć na kiermasz. Do akcji włączyło się 34 uczniów naszej szkoły. Zgromadzono dużo książek, różnych gatunków. Następnie do akcji wkroczyły mamy uczniów, które książki wyceniły, a następnie przygotowały kiermasz. Uczniowie chętnie kupowali książki. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Uzbieraną kwotę Rada Rodziców przeznaczy na potrzeby uczniów naszej szkoły.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie