• Questing z udziałem uczniów SP Jabłonka

          • Odkryj z nami zakątki Pogórza Dynowskiego!

            Dzięki Związek Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego Zgtpd Dynów zawitaliśmy do malowniczej Jabłonki - Gmina Dydnia - Powiat Brzozowski Podkarpackie, gdzie historia splata się z naturą nad brzegami potoku Świnka. Czekają tu na Was niezwykłe opowieści i dzieła ludzkich rąk, które zapierają dech w piersiach!

            Majestatyczny kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, perełka drewnianej architektury w stylu narodowym. Jego ściany, wzniesione staraniem Antoniego Kraińskiego (według projektu Bogdana Tretera), niosą ducha historii i tradycji podhalańskich.

            Odwiedzisz klasycystyczny dwór, otoczony parkiem pełnym sędziwych drzew - świadków przeszłości, których korzenie głęboko tkwią w ziemi Jabłonki.

            Z nami zobaczysz też, jak Jabłonka kroczy w przyszłość, wykorzystując energię odnawialną!

            Przyłącz się do naszego questu pełnego przygód i odkryć! Inauguracja już wkrótce - przed wakacjami. Nie przegap!

            Specjalne podziękowania dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonce za wkład w tworzenie tej wyjątkowej trasy questingowej. 

            Zadanie „Z questem odkrywamy tajemnice przyrody” dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej

             

            źródło (tekst i fotografie): www.facebook.com/QuestingPL

          • Rewia na lodzie w ARENA Sanok oraz ścieżka edukacyjna „Ognik” w PSP w Sanoku

          • W dniu 04.04.2024 roku uczniowie klas „0”- 7 naszej szkoły wzięli udział w interesującym spektaklu, który odbywa się raz na kilka lat na naszym terenie. „Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza” na motywach baśni Bolesława Leśmiana to tytuł rewii na lodzie, którą oglądali uczniowie w ARENIE Sanok. Widowisko było przygotowane z rozmachem, barwne, pełne zwrotów akcji i zaskakujących bohaterów. Łyżwiarze zaprezentowali ogromne umiejętności, wykonując piruety, tańce, czy skoki na lodzie. Dzieci z zapartym tchem śledziły przygody Sindbada, aktywnie włączając się w spektakl we wskazanych przez artystów momentach. To było prawdziwe show warte obejrzenia!

                        Jednak to nie był koniec wrażeń tego dnia. Druga część wycieczki to spotkanie ze strażakami w Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach ścieżki edukacyjnej „Ognik”. Obejrzeli ciekawe filmy nt. właściwego zachowania w momencie zagrożenia. Mieli również możliwość wezwania pomocy poprzez rozmowę z prawdziwym dyżurnym odbierającym zgłoszenie. Okazało się, że wcale to nie jest takie łatwe jak się wydaje! Bardzo ciekawym doświadczeniem była również próbna ewakuacja z płonącego pomieszczenia – dzieci wśród nieszkodliwego dymu musiały opuścić budynek poruszając się na czworakach i odnajdując znaki ewakuacyjne. Nie obyło się również bez zejścia do garażu i obejrzenia sprzętu strażackiego. Czego tam nie było! Urządzenia hydrauliczne, które ratują życie, cysterna, quady i oczywiście mnóstwo wozów strażackich, które dzieci chciały oglądać i poznawać z bliska. Wszystko to zrobiło ogromne wrażenie na uczniach, którzy chętnie zadawali pytania i chcieli wiedzieć jak najwięcej na temat zawodu strażaka. Dziękujemy za wspaniałe zajęcia dotyczące bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach. Na pewno wrócimy po więcej wiedzy.

             

            Ewa Cioban

          • Janie Pawle II PAMIĘTAMY

          • Na Placu św. Piotra
            zostały okna puste
            i miliony oczu
            wpatrzone w niebo
            i wiatr co łomotał
            na naszych sztandarach
            i łzy osuszał
            pisząc na sercach
            nie lękajcie się

            ( Ślady na sercu, 2006 )
            Ks. Marek Chrzanowski

          • Z ŚWIĄTECZNYMI ŻYCZENIAMI U LUDZI STARSZYCH I SAMOTNYCH

          • Wielkanoc to czas rodzinnych spotkań, życzeń i wspólnego świętowania. Z tej okazji członkowie Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła Caritas postanowili zadbać o ludzi samotnych i starszych.

            Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali świąteczne upominki - pisanki oraz kartki z życzeniami dla seniorów. Tuż przed świętami dziewczynki i chłopcy z kl. V- VIII zapukali do domów 9 osób z Wydrnej i 32 z Jabłonki i przekazali życzenia od całej społeczności szkolnej. Podczas spotkania na twarzach osób starszych i samotnych można było zauważyć łzy wzruszenia, ale również ogromnej radości.

                          Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się we akcję i pamiętajmy,  czasami wystarczy mały gest, by ktoś, kto mieszka tuż za ścianą, uśmiechnął się.

             

            Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Caritas

             

          • Dzień kolorowej skarpetki

          • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, czyli Dzień Kolorowej Skarpetki

             

            Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest pierwszego dnia wiosny – 21 marca. Świętujemy go od 2005 roku, dzięki inicjatywie Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Data nie jest przypadkowa, jej amerykański zapis (3/21) symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi główną przyczynę tego syndromu.

            Chromosomy mają kształt podobny do skarpetek, dlatego stały się symbolem akcji, która ma zachęcić ludzi do rozmowy na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji, stąd Dzień Zespołu Downa jest nazywany też Dniem Kolorowej Skarpetki.

            W tym roku Światowy Dzień Zespołu Downa (World Down Syndrome Day - WDSD) obchodzimy pod hasłem „Z Nami, Nie dla Nas”. To przesłanie podkreśla kluczowe podejście do niepełnosprawności oparte na prawach człowieka.

            Nasza szkoła również włączyła się do tej akcji, którą koordynowała p. Ewa Cioban - pedagog specjalny. Przeprowadziła ona w każdej klasie rozmowy z uczniami nt. funkcjonowania osób z zespołem Downa, wykorzystując opracowaną prezentację multimedialną. Uczniowie z kolei nie zapomnieli w tym dniu założyć skarpetek nie do pary, przez co pokazali swoją solidarność z osobami z zespołem Downa oraz ich rodzinami, za co wszystkim uczestnikom akcji dziękuję.

             

            Ewa Cioban