• Sprzątanie świata

          • 16 września uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji "Sprzątania świata". Młodsi uczniowie wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez Panią Beatę Malawską, a następnie obejrzeli bajkę, w której "Miedzik" przypomina dzieciom jak dbać o środowisko. Starsi uczniowie sprawdzili swoją wiedzę i umiejętnośći w "ekologicznych podchodach". Mamy nadzieję, że ten dzień przypomni wszystkim jak ważna jest troska o nasze środowisko. Pamiętajcie: Ziemia jest tylko jedna!

          • Koniec spisu już za dwa tygodnie!

          • Do końca Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 zostało tylko dwa tygodnie. Osoby, które jeszcze się nie spisały, powinny to zrobić jak najszybciej, ponieważ spis jest obowiązkowy.

            Obowiązek ten wynika z ustawy, a odmowa udzielenia informacji w spisie powszechnym zagrożona jest grzywną.

            Jeżeli ktoś nie spisał się sam przez internet (spis.gov.pl), bądź infolinię spisową (22 279 99 99), skontaktuje się z nim rachmistrz. Zgodnie z ustawą nie możemy odmówić rachmistrzowi udzielenia informacji.

          • Konkurs GUS „Statystycznie, najlepszy scenariusz o NSP 2021”

          • Zapraszamy nauczycieli do wzięcia udziału w konkursie pt. „Statystycznie, najlepszy scenariusz o NSP 2021”. Konkurs przeprowadzony zostanie w dniach 1 września – 30 września 2021 roku.  Do wygrania atrakcyjne nagrody.Zadaniem konkursowym, jest przygotowanie scenariusza zajęć edukacyjnych (stacjonarnych lub on-line) mających na celu przedstawienie NSP 2021: podkreślenie roli spisu, jego znaczenia dla społeczeństwa obywatelskiego, zaprezentowanie do jakich celów wykorzystywane są dane pozyskane w jego trakcie, w jednej z kategorii:a) szkoła podstawowa: scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów klas VI-VIII,b) szkoła ponadpodstawowa: scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów liceum, technikum, szkoły branżowej.Formularz rejestracji w konkursie dostępny będzie na stronie konkursowej od 7 września 2021 r. https://rejestracja.stat.gov.pl/Scenariusz/

            Regulamin i szczegóły na stronie: https://spis.gov.pl/najlepszy-scenariusz-o-nsp-2021/

          • Uroczystość rozpoczęcia raku szkolnego 2021/2022

          • 1 września cała społeczność naszej szkoły zgromadziła się w kościele parafialnym na mszy świętej. Następnie już na sali gimnastycznej serdecznie powitała wszystkich nauczycieli, rodziców i uczniów Dyrektor szkoły p. Zuzanna Dmitrzak. Uroczystość uświetnili nasi uczniowie, którzy pod okiem p. Zofii Pajęckiej przygotowali część artystyczną. Kolejna część, pierwsze spotkanie z wychowacami, odbyła się w klasach. 

            Życzymy naszym uczniom sukcesów w nowym roku szkolnym.

          • Laureaci konkursu "List do taty"

          • Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej we współpracy z Fundacją im. Św. Cyryla i Metodego – Inicjatywa Tato.Net ogłosiła w czerwcu piątą edycję konkursu „List do Taty”.

            Podstawowym celem konkursu jest propagowanie dojrzałego i odpowiedzialnego ojcostwa. Konkurs był adresowany do uczniów klas czwartych i piątych szkół podstawowych, których zadaniem było napisanie pracy na temat: kim jest i co dla mnie znaczy mój tata, która może mieć formę listu do ojca.

            Organizatorami konkursu byli senatorowie, którzy zadeklarowali przeprowadzenie go w swoich okręgach wyborczych. Patronat honorowy nad konkursem objął Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

            W konkursie nie zabrakło prac uczniów z naszej szkoły. Wśród 85 nadesłanych prac, zostały wyróżnione prace Zuzanny Kulon oraz Adriana Ćwiąkały. W dniu 27.08.2021 Zuzia i Adrian uczestniczyli w oficjalnym wręczeniu nagród w biurze pani senator Alicji Zając.

            Gratulujemy!

          • Procedury bezpieczeństwa mające na celu zapobieganie i przeciwdziałanie COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników

          • Procedury bezpieczeństwa mające na celu zapobieganie
            i przeciwdziałanie COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły

            obowiązujące na terenie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonce

            od 1 września 2021r.

             

             

            § 1

            Ogólne zasady organizacji pracy

            1. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jabłonce wznawia funkcjonowanie z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
            2. Ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz; zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy. Uruchamia się dwa wejścia do szkoły:

            a) Wejście 1 dla oddziału przedszkolnego,

            b) Wejście 2 dla klas I – VIII.

            Uczniowie klas I – VIII wchodzą do szkoły bez rodziców. Dzieci z oddziału przedszkolnego mogą wejść z 1 rodzicem tylko w wyjątkowych sytuacjach (m.in. trudności adaptacyjne) oraz za zgodą nauczyciela. Drzwi wejściowe po rozpoczęciu lekcji będą zamknięte.

            1. Jeżeli zajdzie konieczność wejścia do szkoły osoby z zewnątrz, należy zadzwonić dzwonkiem lub pod nr tel. 134303412 i zaczekać przy drzwiach. Po wejściu do szkoły, należy zachować dodatkowe środki ostrożności i zalecenia reżimu sanitarnego:
              • zachowanie 1,5 metrowego dystansu,
              • zakrycie nosa i ust,
              • obowiązkowa dezynfekcja rąk,
              • ograniczone przemieszczanie się po szkole,
              • ograniczony kontakt z pracownikami szkoły.
            2. Przy wejściu do szkoły znajduje się płyn do dezynfekcji rąk (wraz z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby wchodzące do szkoły), z którego obowiązana jest skorzystać każda osoba wchodząca do szkoły.
            3. Do szkoły nie mogą wchodzić osoby, które są chore, przebywają na kwarantannie lub
              w izolacji.
            4. W drodze do i ze szkoły/ oddziału przedszkolnego opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
            5. Z szatni szkolnej korzystają wszyscy uczniowie. Każdy uczeń ma obowiązek przechowywania obuwia zmiennego oraz ubrania wierzchniego (kurtka, płaszcz) w swojej szafce.
            6. W trakcie lekcji w szkole nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa – zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Nie ma jednak przeszkód, aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia.
            7. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje w szatni, na korytarzach, w toalecie.
            8. W czasie przerw uczniowie klas I – III mogą wychodzić na korytarz przy swoich klasach. Uczniowie klas IV – VIII wychodzą na korytarz co drugą przerwę – wg ustalonego harmonogramu.
            9. Dzieci do mycia rąk używają mydła w płynie i wody.
            10. Sale, w których odbywają się zajęcia są porządkowane i dezynfekowane.
            11. Szkoła posiada termometr bezdotykowy.
            12. Nauczyciele usuwają z sal, w których odbywają się zajęcia,przedmioty i sprzęty, które nie mogą zostać w sposób skuteczny zdezynfekowane – ze względu na materiał, z którego są wykonane bądź kształt, ułatwiający gromadzenie się zabrudzeń.Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
            13. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga są myte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
            14. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
            15. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.

            § 2

            Organizacja i funkcjonowanie oddziału przedszkolnego i klas szkolnych

            1. W oddziale przedszkolnym powierzchnia sali zajęć wynosi 2,5 m2 na każdą osobę.
            2. Uczniowie i dzieci przedszkolne przebywają, w miarę możliwości, w stałych salach.
            3. Zapewnia się taką organizację pracy i jej koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów/dzieci (np. różna organizacja przerw lub zajęć na boisku).
            4. Uczeń/dziecko musi posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w plecaku; uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
            5. Uczniowie/dzieci nie przynoszą do szkoły/ oddziału przedszkolnego niepotrzebnych rzeczy i zabawek.

            § 3

            Wybór formy kształcenia

            1. W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonce funkcjonuje tradycyjne kształcenie stacjonarne.Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.
            2. W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek.

            a) Mieszana forma kształcenia (hybrydowa) - dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne).

            b) Kształcenie zdalne - dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).

            c) Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.

            1. W przypadku wprowadzenia w szkole form kształcenia w wariantach hybrydowym i zdalnym, dyrektor ustala szczegółowe zasady organizacji nauki zdalnej, zgodnie z wymogami zawartymi w przepisach szczególnych.

            §4

            Nauczyciele

            1. Nauczyciel pracuje wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu realizując zajęcia dydaktyczne,  wychowawcze i opiekuńcze w szkole.
            2. Realizacja podstawy programowej odbywa się w formie pracy stacjonarnej.
            3. Podstawowa forma pracy z dziećmi/ uczniami w budynku szkoły to zajęcia dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze.
            4. Nauczyciel dokumentuje prowadzone zajęcia w dzienniku elektronicznym w sposób ustalony przez dyrektora szkoły.
            5. Nauczyciel wychowawca zobowiązany jest do wyjaśnienia dzieciom/ uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole.
            6. Sala, w której odbywają się zajęcia, powinna być wietrzona, co najmniej raz na godzinę; podczas sprzyjających warunków zewnętrznych wskazane jest prowadzenie zajęć przy otwartych oknach.
            7. Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę  na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
            8. W razie wystąpienia niepokojących objawów u dziecka nauczyciel, może zmierzyć temperaturę w trakcie zajęć.

                                                                          § 5

            Rodzice

            1. Do szkoły można przyprowadzać/może przyjść tylko uczeń/dzieckozdrowy/zdrowe-bez jakichkolwiek objawów chorobowych.
            2. Rodzice zobowiązani są zapoznać się z zasadami obowiązującymi w szkole w czasie trwania epidemii COVID-19.
            3. Rodzice zobowiązani są dopodania co najmniej 2 możliwości kontaktu(numery telefonów), aby umożliwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych.
            4. Rodzice zobowiązani są do przekazania wychowawcy lub dyrektorowi istotnych informacji na temat stanu zdrowia swojego dziecka i do niezwłocznego informowania o każdej ważnej zmianie.
            5. Należy regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny. Dziecko powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem, nie podawać ręki na powitanie. Powinno się zwrócić uwagę na sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.

            §6

            Pracownicy szkoły

            1. Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, dzieci i innych pracowników przed zarażeniem.
            2. Maseczki winny być używane w kontaktach z rodzicami z zachowaniem dystansu odległości oraz w kontaktach z osobami z zewnątrz.
            3. Podczas wykonywania czynności służbowych maseczkę można zdjąć, nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa.
            4. Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany
              z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do pojemnika-kosza wyposażonego w worek.
            5. Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy je spakować do specjalnego worka foliowego i przekazać do utylizacji.
            6. Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku, jak: przyłbice, fartuchy wodoodporne, inne należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.
            7. Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły
              o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.
            8. Codziennie, a w razie potrzeby częściej zobowiązuje się pracowników obsługi do:
            • utrzymywania ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg, korytarzy),
            • dezynfekcji powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki,
            • dezynfekcji sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł,
            • dezynfekcji toalet,
            • dezynfekcji zabawek i innych przyrządów znajdujących się w klasie i sali przedszkolnej.
            1. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, w szczególności czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów
            2. Do obowiązków personelu obsługi należy także:
              • sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,
              • napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie,
              • wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie
                i dezynfekcja.
            3. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego  i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl.

             

             

            § 7

            Przyprowadzanie i odbierania dziecka ze szkoły, oddziału przedszkolnego

            1. Do szkoły/ oddziału przedszkolnego może uczęszczać wyłącznie zdrowy uczeń/wychowanek, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. W przypadku wątpliwości możliwe jest dokonanie pomiaru temperatury przy pomocy termometru bezdotykowego. W przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że uczeń nie jest zdrowy, nauczyciel informuje dyrektora, który podejmuje ostateczną decyzję w sprawie przyjęcia ucznia na zajęcia w danym dniu.
            2. Dziecko do szkoły/oddziału przedszkolnego mogą przyprowadzać i odbierać tylko osoby zdrowe.
            3. Do szkoły uczniowie mogą wchodzić od godz. 7.40.
            4. Do oddziału przedszkolnego dzieci są przyprowadzane od godz. 7.30 do 8.00. Dzieci odbierane są od rodziców przy wejściu do oddziału przedszkolnego przez wychowawcę lub pomoc wychowawcy.
            5. W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego rodzic/opiekun za zgodą dyrektora szkoły, przy zachowaniu dystansu społecznego co najmniej 2m, może przebywać na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych ). Należy jednak ograniczać dzienną liczbę rodziców/opiekunów do niezbędnego minimum.
            6. Odbieranie dzieci z oddziału przedszkolnego odbywa się po skończonych zajęciach (wg planu zajęć) - dzieci odbierane są przez rodziców od wychowawcy, nauczyciela lub pomocy wychowawcy przy wyjściu z oddziału przedszkolnego.
            7. Rodziców zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.

            § 8

            Zasady korzystania z sali gimnastycznej, placu zabaw i boiska szkolnego

            1. Plac zabaw zostaje czasowo wyłączony z użytkowania.
            2. Po powrocie ze świeżego powietrza dzieci muszą dokładnie umyć ręce.
            3. Podczas zajęć wychowania fizycznego w sali gimnastycznej i na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.Zaleca się korzystanie przez dzieci i uczniów z przebywania na świeżym powietrzu (boisku szkolnym).
            4. Podczas zajęć można korzystać tylko z takich pomocy, sprzętów, które można dezynfekować, umyć.
            5. Wykorzystywane do zajęć i zabaw przybory sportowe, zabawki np. piłki, skakanki, obręcze, klocki są systematycznie dezynfekowane lub myte.
            6. Należy ograniczać aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
            7. Jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne zaleca się pobyt uczniów w czasie przerw  na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu między nimi.
            8. Podczas wyjść poza teren szkoły, np. spacerów czy wycieczek, obowiązuje przestrzeganie aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.

             

            § 9

            Zasady korzystania z biblioteki szkolnej

            1. Harmonogram pracy biblioteki będzie dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły.
            2. Uczniowie klas I – III mogą korzystać z biblioteki. W bibliotece może przebywać tylko jedna osoba wypożyczająca lub oddająca książki.
            3. Uczniowie klas IV – VIII zgłaszają nauczycielowi bibliotekarzowi potrzebę wypożyczenia książki, którą ten przynosi im do klasy.
            4. Zaleca się, jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia, dezynfekcję klamek, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.
            5. Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować ręce
              i zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
            6. Przyjęte książki powinny zostać odłożone na okres 2 dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki, oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy.

            §10

            Zasady bezpiecznego przyjęcia i spożywania posiłku

            1. Posiłki przygotowywane są przez Samorządowe Przedszkole w Dydni; dostawcą jest firma Piekarnia Dydnia.
            2. Pracownik w czasie dostawy zabezpieczony jest w środki ochrony osobistej: fartuch, rękawiczki jednorazowe, maseczkę lub przyłbicę.
            3. Dzieci spożywają posiłki na stołówce wg ustalonego harmonogramu. Posiłki wydaje pracownik obsługi.
            4. Stoliki i krzesła po każdej grupie są dezynfekowane.
            5. Naczynia i sztućce zmywane są w zmywarce i wyparzane.
            6. Procedura może ulec zmianie w każdym czasie ze względu na dynamiczną sytuację w kraju oraz wytyczne Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

            § 11

            Kontakt z osobami trzecimi

            1. Do odwołania należy ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi do niezbędnego minimum.
            2. W przypadku konieczności bezpośredniego kontaktu z osobą trzecią np. z dostawcą posiłku bądź kurierem, pracownik szkoły powinien pamiętać o konieczności zachowania, w miarę możliwości, odległości co najmniej 2 m, a także o skorzystaniu ze środków ochrony osobistej – rękawiczek oraz maseczki ochronnej lub przyłbicy. Osoby trzecie nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z uczniami.
            3. Przebywanie osób spoza szkoły w budynku może mieć miejsce wyłącznie w wyznaczonym do tego obszarze: przedsionek-wejście 3 i tylko pod warunkiem korzystania ze środków ochrony osobistej (dezynfekcja rąk lub rękawiczki, osłona ust i nosa).
            4. Po każdym kontakcie z osobami trzecimi należy dezynfekować ręce, zwłaszcza, jeżeli osoba taka wykazywała objawy chorobowe. W przypadku stosowania rękawiczek powinny być one często zmieniane. Należy unikać dotykania twarzy i oczu w trakcie noszenia rękawiczek.

             

            § 12

            Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u dziecka

            1. Jeżeli rodzice dziecka zauważą niepokojące objawy u siebie lub swojego dziecka, nie mogą przychodzić do szkoły/ oddziału przedszkolnego.
            2. O podejrzeniu choroby muszą niezwłocznie poinformować dyrektora, a także skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.
            3. Nauczyciel, który zauważył u dziecka oznaki choroby, w tym podwyższoną temperaturę ciała powyżej 37,0ºC niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły i wychowawcę klasy, który kontaktuje się z rodzicami dziecka w celu odebrania ucznia ze szkoły. Do czasu przybycia rodziców ucznia umieszcza się w odrębnym  pomieszczeniu – izolatce.
            4. W szkole jest przygotowane pomieszczenie - izolatka, służące do odizolowania dziecka/ucznia, u którego zaobserwowano podczas pobytu w szkole oznaki chorobowe. Jeżeli nie ma osoby, która może pełnić dyżur z odizolowanym dzieckiem, wówczas nauczyciel wyznacza odizolowane miejsce w klasie lub sali.
            5. Izolatka jest wyposażona w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
            6. W izolatce dziecko przebywa pod opieką nauczyciela z zapewnieniem minimum 2m odległości, w oczekiwaniu na rodziców, którzy muszą jak najszybciej odebrać dziecko ze szkoły.
            7. O zaistniałej sytuacji dyrektor lub inna wyznaczona osoba niezwłocznie powiadamia rodziców dziecka, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Brzozowie oraz organ prowadzący szkołę.
            8. Dalsze kroki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i o podjętych działaniach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników szkoły.
            9. Obszar, w którym przebywało i poruszało się dziecko/uczeń należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
            10. Należy ustalić liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach placówki, w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie i zastosować się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

            § 13

            Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły

            1. Pracownik przebywający w domu, w razie wystąpienia niepokojących objawów, nie powinien przychodzić do pracy.
            2. Pracownik o niepokojących objawach powinien niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły i skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym szpitala, a w razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić na pogotowie pod numer 999 lub 11
            3. Jeśli stan choroby ujawni się podczas pracy w szkole, pracownik natychmiast powiadamia dyrektora lub osoby uprawnione i izoluje się od wszystkich osób w izolatce.
            4. Dyrektor szkoły powiadamia o sytuacji, o której mowa w p.2, odpowiednie służby sanitarne, medyczne i organ prowadzący.
            5. W pomieszczeniu pełniącym rolę izolatce nie mogą przebywać inne osoby.
            6. Pracownik z podejrzeniem zachorowania, o ile jej/jego stan zdrowia na to pozwoli, będzie przebywać w wyznaczonym pomieszczeniu sam do czasu przybycia odpowiednich służb.
            7. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
            8. Należy stosować się do zaleceń inspekcji sanitarnej przy ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
            9. Zalecane jest ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części budynku,
              w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
            10. O zaistniałym przypadku choroby lub podejrzeniu zarażenia należy powiadomić wszystkich pracowników oraz rodziców.

            § 14

            Postępowanie w przypadku potwierdzenia zakażenia u ucznia lub pracownika

            1.Jeżeli objawy wskazują na możliwość zarażenia SARS-CoV-2 (infekcja górnych dróg oddechowych, wysoka gorączka, kaszel), należy o tym fakcie poinformować najbliższą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i postępować według jej dalszych zaleceń.

            2. Jeśli wynik testu dziecka będzie pozytywny, będzie wszczynane dochodzenie epidemiczne, którego celem jest ustalenie kręgu osób potencjalnie narażonych.

            3.Dyrektor szkoły powinien stosować się do zaleceń inspektora sanitarnego.

            4. Osoby z bliskiego kontaktu mogą zostać skierowane na kwarantannę, a inne osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu lub kontakt krótkotrwały, mogą być poddane nadzorowi epidemiologicznemu i mogą nadal funkcjonować, np. uczyć się, przebywać w szkole. Osoby te jednak powinny stale monitorować stan swojego zdrowia, np. poprzez pomiar temperatury ciała.

            §15

            Postanowienia końcowe

            1. Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania.
            2. Procedura może być modyfikowana.
            3. Pracownicy szkoły zostaną zapoznani z procedurą niezwłocznie po jej podpisaniu.
            4. Uczniowie zostaną zapoznani podczas pierwszych zajęć w szkole.
            5. Rodzice zostaną zapoznani z procedurą podczas pierwszych zebrań zorganizowanych przez szkołę oraz zobowiązani do wypełnienia deklaracji – załącznik nr 1.
            6. Jeżeli u ucznia wystąpią niepokojące objawy i zostanie mu zmierzona temperatura, odnotowuje się to w rejestrze pomiaru temperatury.
            7. O wszelkich zmianach w procedurze będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.
            8. Na tablicy informacyjnej znajdują się aktualne numery telefonów do: organu prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia w szkole objawów chorobowych.

             

             

            Załącznik nr 1

            Deklaracja rodziców

             

            Zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt 6 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe(Dz.U. z 2020 r. poz. 910), w zw. z art. 8a ust. 5 pkt 2 Ustawy z dnia 14 marca 1985 r.
            o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.), oraz RozporządzeniaParlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. sprawie ochronyosób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE(Dz.U. UE.L. z 2016 r. Nr 119poz. 1)

             

            Ja niżej podpisana/podpisany oświadczam, że (proszę zaznaczyć kółko):

             

            • Zapznałam/łem się z treścią Prcedury bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19 obowiązującej na terenie Szkły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonce.
            • Zbowiązuję się do przestrzegania obowiązującej procedury bezpieczeństwa
              i zasad związanych z reżimem sanitarnym, a przede wszystkim: przyprwadzania/ wysłania do szkoły tylko i wyłącznie zdrowego dziecka, (bez kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury ciała) oraz natychmiastowego odebrania dziecka
              z placówki w razie wystąpienia jakichklwiek oznak chorobowych
              w czasie pbytu w placówce.
            • Przyjmuję d wiadomości i akceptuję, iż w chwili widocznych oznak choroby
              u mjego dziecka, dziecko nie zostanie w danym dniu przyjęte do placówki
              i będzie mgło do niej wrócić po ustaniu wszelkich objawów chorobowych.
            • Wyrażam zgdę na pomiar temperatury ciała termometrem bezdotykowym w razie zaobserwowania u dziecka niepokojących objawów zdrowotnych w trakcie pobytu w szkole.
            • Zbowiązuję się do poinformowania szkoły o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej odnośnie koronawirusa SARS-CoV-2 lub choroby COVID-19 w moim najbliższym otoczeniu.
            • Mje dziecko nie miało kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem lub chorą na  COVID-19 raz nikt z członków najbliższej rodziny, otoczenia nie przebywa na kwarantannie, nie przejawia widocznych oznak choroby.
            • Mje dziecko nie jest/ jest (prszę zaznaczyć) uczulne na wszelkie środki dezynfekujące.

             

             

             

             

            ………………………………………………………………………………..…………….

                                                                                               (czytelny podpis matki/ojca)

             

            Do pobranie w formacie word: procedury_bezpieczenstwa.docx

          • Do końca spisu powszechnego został tylko miesiąc! Nie czekaj do ostatniego dnia września!

          • Mamy ostatni dzień sierpnia, a do końca spisu pozostał miesiąc. Wszyscy mamy obowiązek dokonać spisu w ramach NSPLiM2021.

            Do osób, które do tej pory nie zrobiły tego samodzielnie, zadzwonią lub przyjdą osobiście rachmistrzowie spisowi. Jeżeli zobaczycie Państwo na ekranie swojego telefonu numer 22 828 88 88, nie obawiajcie się odebrać takiego połączenia. To dzwoni rachmistrz, by przeprowadzić z nami spis.

            Przypominamy, że w Urzędzie Gminy w Dydni działa również Gminne Biuro Spisowe, gdzie także mogą się Państwo spisać. Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 7.15 - 15.15.

            Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań kończy się 30 września 2021 roku. Zostało już naprawdę niewiele czasu, aby wypełnić obowiązek spisowy.

            Spis powszechny trwa od początku kwietnia. W Gminie Dydnia do tej pory spisało się ponad 61% mieszkańców. Do spisania pozostaje więc jeszcze sporo osób, które najczęściej wiedzą o spisie, ale wypełnienie formularza odkładają na ostatnią chwilę. Warto jednak pamiętać, że im dłużej będziemy czekać, tym większe prawdopodobieństwo stresu i problemów związanych np. z logowaniem do aplikacji spisowej lub połączeniem z infolinią spisową w ostatnich dniach września.

            Jeszcze się nie spisałeś? Spodziewaj się rachmistrza

            Z osobami, które nie spisały się przez Internet, telefon lub w punkcie spisowym w urzędzie miasta/gminy, skontaktuje się rachmistrz spisowy. Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (art. 17a ust. 1-3), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz. Dlatego nie warto zwlekać z wypełnieniem formularza, to zajmuje naprawdę tylko kilka minut!

            Spis powszechny – unikalne dane zbierane tylko raz na dziesięć lat

            Zebrane w spisie powszechnym informacje służą do planowania i podejmowania działań dotyczących przyszłości naszych rodzin, edukacji, opieki zdrowotnej, nawet infrastruktury transportowej. Przykład? W trakcie spisu powszechnego będziemy proszeni o podanie miejsca zamieszkania oraz lokalizację miejsca pracy. Dzięki temu statystycy sprawdzą, jak wyglądają dojazdy do pracy na poziomie kraju, województwa, a nawet gminy. To z kolei pozwoli władzom lokalnym poznać potrzeby transportowe mieszkańców i organizować połączenia w regionie.

            Nie warto więc odkładać udziału w spisie na później. To jedyne badanie statystyczne, które daje nam możliwość wpływu na decyzje dotyczące naszego otoczenia. Następna taka szansa będzie dopiero za 10 lat!

            Więcej informacji znajduje się na stronie spis.gov.pl

          • SPISz się w SPISobusie

          • SPISZ SIĘ W SPISOBUSIE – 01.09.2021 r. parking przy Szkole Podstawowej w Dydni

             

                   Trwa Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021. Na dzień 27 sierpnia w Gminie Dydnia  spisanych jest około 59 proc. osób i mieszkań, a do zakończenia całego przedsięwzięcia pozostało około miesiąca.

                   Wychodząc naprzeciwko potrzebom mieszkańców Gminy Dydnia wprowadzamy jeszcze jedną możliwość spisania się – SPISOBUS, który odwiedzi naszą gminę 1 września 2021 roku i będzie czekał na mieszkańców na parkingu przy Szkole Podstawowej w Dydni w godz. od 10.00 – 13.00.

              Przypominamy, że spis trwa do 30 września 2021 r. i udział w spisie jest obowiązkowy,
            a sposobów na spisanie się kilka:

            - samospis internetowy na spis.gov.pl

            - kontakt z infolinią 22 279 99 99,

            - udzielenie wywiadu rachmistrzowi telefonicznemu lub bezpośredniemu,

            - wizyta w Urzędzie Gminy w Dydni gdzie funkcjonuje Gminne Biuro Spisowe. Urzędnicy czekają od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy urzędu.

             

            Dodatkowo obowiązek spisania się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 roku, będzie można spełnić także w czasie dyżuru rachmistrzów spisowych:

            - poniedziałek 30 sierpnia 2021 r. w Szkole Podstawowej w Obarzymie w godzinach
            od  14.00 do 19.00,

            - środa 1 września 2021 r. Dom Ludowy w Grabówce w godzinach od 15.00 do 19.00,

            - czwartek 2 września 2021 r. Dom Ludowy w Uluczu w godzinach od 15.00 do 19.00.

             

            potrzebne są numery pesel wszystkich domowników. 

             

             

          • Wyprawka przedszkolaka

          • Szanowni Rodzice!

             

            Podręczniki „Ciekawa zabawa. Sześciolatki” oraz  "My Word. Starter"(j.angielski) zostały zamówione w wydawnictwie Nowa Era i będą do odbioru na początku roku szkolnego. Religię proszę zakupić w własnym zakresie ("Tak! Jezus mnie kocha").

             

            Poniżej znajduje się lista przyborów potrzebnych dzieciom w oddziale przedszkolnym do pracy na zajęciach w ciągu całego roku szkolnego. Bardzo proszę o zaopatrzenie dzieci w poniższe materiały i przyniesienie ich na początku roku szkolnego do szkoły. Przybory będą umieszczone na indywidualnych półkach dzieci w sali oddziału przedszkolnego.

            Dziękuję!

            Wychowawczyni – Ewa Cioban

             

            PRZYBORY

            DLA DZIECI Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO:

            (proszę o podpisanie wszystkich przyborów)

             

            •          Kredki (ołówkowe ),

            • Ołówek,

            •          Farby plakatowe + pędzel + kubek,

            •          Klej w sztyfcie,

            •          Nożyczki,

            • Temperówka,
            • Gumka do mazania,

            •          Teczka na rysunki z gumką,

            •          Blok rysunkowy biały,

            •          Papier kolorowy lub blok z kolorowymi kartkami,

            •          Plastelina,

            •          Strój do ćwiczeń w worku z materiału (koszulka z krótkim rękawem, spodnie dresowe   lub spodenki/getry)

            Ponadto:

            Wszystkie dzieci muszą mieć pantofle, umieszczone (najlepiej w podpisanym worku z materiału) w szatni oddziału przedszkolnego.

          • To ostatnia szansa! Spisz się i wygraj samochód w Loterii NSP 2021!

          • Spisując się przez Internet w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) nie tylko wypełniasz ciążący na Tobie obowiązek, ale dajesz też sobie szansę na atrakcyjne nagrody (w tym samochód!). Wystarczy pobrać unikatowy kod potwierdzający samospis internetowy i zarejestrować się w spisowej loterii. Masz na to czas tylko do 7 lipca!

            Udział w NSP 2021 jest Twoim obowiązkiem i należy go jak najszybciej wypełnić. Warto to zrobić przez Internet – jeśli skorzystasz z samopisu internetowego dostępnego na stronie spis.gov.pl, uzyskasz prawo do udziału w Loterii NSP 2021.

            Zgłoszenia tylko do 7 lipca!

            Jeśli chcesz skorzystać z wyjątkowej okazji i mieć szansę na wygraną, musisz się spieszyć! Zgłoszenia chętnych do udziału w Loterii NSP 2021 będą przyjmowane tylko do 7 lipca 2021 r.

            Pamiętaj, że warunkiem udziału jest wcześniejsze wypełnienie spisu PRZEZ INTERNET. Osoby spisane przez rachmistrza lub telefonicznie nie mogą brać udziału w tej akcji.

            Jak wziąć udział w loterii spisowej?

            Po wypełnieniu i zakończeniu formularza spisowego w aplikacji spisowej pojawi się pytanie o chęć uzyskania kodu uprawniającego do udziału w Loterii NSP 2021. Jeśli się zgodzisz, uzyskasz unikatowy 10‑znakowy Kod Potwierdzający Dokonanie Samospisu. Kod zostanie też wysłany na podany przez Ciebie adres e-mail.

            TO NIE KONIEC! Musisz jeszcze zgłosić udział w loterii i ZAREJESTROWAĆ KOD na stronie internetowej loteria.spis.gov.pl.

            Dopiero w tym momencie staniesz się pełnoprawnym uczestnikiem Loterii NSP 2021.

            Spisz się szybko, by mieć więcej szans na wygraną!

            W ramach Loterii NSP odbędzie się kilka losowań – ostatnie jest zaplanowane na 14 lipca. Im wcześniej się spiszesz i zarejestrujesz w Loterii, tym więcej losowań będzie uwzględniać Twój kod. Dlatego warto się pospieszyć! Harmonogram losowań jest zamieszczony na stronie loteria.spis.gov.pl.

            Nagrodą główną w Loterii NSP 2021 jest SAMOCHÓD TOYOTA YARIS – po jednym aucie na każde województwo!

            Na uczestników Loterii czekają też karty przedpłacone o wartości 1000 i 500 zł. Będzie je można wykorzystać na zakupy w każdym sklepie akceptującym płatności bezgotówkowe.

          • To nie jest czas pożegnań, to czas by wzlecieć.

          • 25 czerwca uroczyście zkończyliśmy rok szkolny 2020/2021. Ten dzień rozpoczęliśmy od udziału w Mszy Świętej celebrowanej przez księdza Bogusława Zajdla. Nastęnie wszyscy przemieścili się do naszej szkoły, gdzie na sali gimnastycznej głos zabrała p. dyrektor Zuzanna Dmitrzak. Pani dyrektor powitała wszystkich zebranych, w tym uczestniącą w uroczystości Panią Wójt Alicję Pocałuń oraz Przewodniczącego Rady Gminy Piotra Szula. Pani Wójt wręczyła naszej uczennicy Annie Szajnowskiej nagrodę za wybitne osiągnięcia w nauce, przyznawane wybitnym uczniom w naszej gminie. Ania otrzymała również, już poraz kolejny, Laur Najlepszego Ucznia Szkoły osiągając najwyższą średnią w szkole - 5,77. Zaś pani Dyrektor wręczyła zaproszenia Żanecie Sokołowskiej oraz Mateuszowi Krupińskiemu na oficjalne wręczenie Certyfikatu Młodego Europejczyka Najlepsi z Najlepszych przyzanwanym uczniom gminy Dydnia za oisągnięcia w nauce. Pani Dyrektor wręczyła również nagrodę uczniowi, który nie opuścił ani jedego dnia w szkole - Wojtkowi Kwolek. Gratulujemy sukcesów! 

            Pani Dyrektor skierowała również słowa podziękowania dla rodziców, którzy współpracowali z naszą szkołą działając w Radzie Rodziców. W tym roku szkolnym odeszło z Rady Rodziców dwoje członków przez wiele lat związanych z pracą w Radzie. Odeszli wraz ze swoimi dziećmi, które zakończyły edukacje w naszej szkole: p. Ewa Dmitrzak oraz p. Bogdan Sokołowski. Pragniemy gorąco podziękować za wszystko, co dla naszej szkoły uczynili.

            Po tak gorącym rozpoczęciu mogliśmy podziwiać ósmoklasistów w pięknie zaprezentowanym tańcu - polonezie. Oczywiście to oni kolejni zabrali głos. Wraz ze swoją wychowawczynią p. Jolantą Dąbrowiecką przygotowali wzruszające pożegnanie z naszą społecznością szkolną. Życzymy im dalszych sukcesów 

            Na koniec wszyscy rozeszliśy się do klas aby wychowawcy mogli wręczyć uczniom świadectwa oraz nagrody za osiągnięcia w roku szkolnym 2020/2021.

            Życzymy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom naszej szkoły, by nadchodzące wakacje były pełne niezapomnianych wrażeń ale i bezpieczne. 

            Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, z zapasem sił i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym.

          • Nie wziąłeś udziału w spisie powszechnym? Rachmistrz może odwiedzić Cię w domu

          • Od środy, 23 czerwca, rachmistrzowie rozpoczęli wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym. Skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.

            Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy  o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.

            Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:

            1. imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
            2. numer identyfikatora oraz hologram,
            3. nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, 
            4. podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
            5. okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

            W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:

            • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/,
            • poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,
            • w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.

            Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

            Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez Internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.

            Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez Internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego.

          • Zakończenie roku szkolnego 2020/2021


          • Uroczyste zakończenie

            roku szkolnego

            2020/2021

            7.15 - Msza Święta w kościele

            8.00 – Uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego (sala gimnastyczna w szkole)

            8.45 – Wręczenie świadectw szkolnych ( spotkanie z wychowawcami w salach lekcyjnych)


            Dowozy dzieci z Wydrnej:

            6.55 – wyjazd z Wydrnej (przyjazd pod kościół w Jabłonce)

            10.30 – powrót (wyjazd z Jabłonki)

          • Wyjazd do kina Helios

          • 1 czerwca to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka. Dlatego klasy młodsze postanowiły go świętować wyjeżdżając do kina Helios w Krośnie na bajkę pt. "Skąd się biorą sny?".