• „Misja Piernik“ – wypiekamy radość.

          • Nasza szkoła po raz pierwszy brała udział w ogólnopolskiej akcji pt. "Misja Piernik". Jej celem jest obdarowanie pierniczkami i świątecznymi kartkami osób, które mieszkają w Domach Pomocy Społecznej na terenie całej Polski - 1467 osób czeka na obdarowanie słodkim piernikiem i ciepłe słowo.

                      W tym roku do tej ogólnopolskiej akcji dołączyło 27 placówek. W tegorocznej akcji postanowiliśmy podzielić się pierniczkami i dobrym słowem z 44 seniorami z Przytuliska dla bezdomnych mężczyzn w Zabrzu.

                      Nasi uczniowie z wielką radością wzięli udział w akcji. Dziękujemy zaangażowanym klasom: V, VI, VII, VIII, które dzielnie wypiekały i dekorowały pierniki i tworzyły świąteczne kartki oraz naszym najmłodszym z klasy „0“, którzy chętnie weszli w rolę małych cukierników, dzięki wsparciu mamy Mai W. w pieczeniu pierniczków.

                      I chociaż w szkole przestał unosić się zapach wypieków, mąka z blatu sprzątnięta, a paczki są spakowane i gotowe do wysyłki, to czekamy na fotorelację z misji, bo czujemy się wielką, pierniczkową rodziną.

                      Ale to nie koniec Misji Piernik! Obiecujemy, że dołączymy za rok!

             

            Pedagog szkolny – Justyna Cyparska

          • Wielki finał Talenciaków!!!

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Jabłonce chętnie biorą udział w różnych konkursach i akcjach.
            Od 5 września aktywnie zaangażowaliśmy się w akcję organizowaną przez sieć sklepów LIDL pod hasłem „Szkoły Pełne Talentów”.
            Wspólnie zebraliśmy 705 Talenciaków. Biorąc pod uwagę fakt, że nasza szkoła jest małą placówką, jest to ogromny sukces.
            Najwięcej Talenciaków zebrała klasa VIII, która to wybrała nagrody dla naszej szkoły. Są to gry planszowe dla dzieci i młodzieży.
            Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom dziękujemy za udział w akcji. Po raz kolejny mogliśmy udowodnić, że jesteśmy może i małą ale jakże silną i zintegrowaną społecznością szkolną.

            Koordynator akcji
            Jolanta Dąbrowiecka

          • Wizyta św. Mikołaja

          •             Dzisiejszy dzień w naszej szkole był wyjątkowy. Każde dziecko wie, że 6 grudnia, gdy księżyc zaświeci Święty Mikołaj przychodzi do wszystkich dzieci… Nie inaczej było i w tym roku.

                        Od samego rana wszyscy uważnie nasłuchiwali dźwięku dzwoneczków oznaczających przybycie wyczekiwanego Gościa. Zebraliśmy się w holu szkoły, przy choince, w świątecznej scenerii i w końcu przed godz. 9.00 zobaczyliśmy znajomą postać. Święty Mikołaj w asyście aniołków (Ania B. i Oliwia K. z kl. VI) zawitał do naszej szkoły. Usiadł na honorowym miejscu, gdzie po przywitaniu przez Panią Dyrektor – Zuzannę Dmitrzak, wsłuchał się następnie w recytacje i śpiew dzieci z oddziału przedszkolnego. „Zerówka” w mikołajkowych czapkach, świątecznych strojach, ozdobach we włosach i z uśmiechem na ustach powitała ulubionego Gościa.

                        W dalszej części Mikołaj udał się na spotkanie z dziećmi we wszystkich klasach, gdzie wręczał im upominki, rozmawiał i słuchał. Towarzyszyły mu aniołki oraz melodie kolęd grane na akordeonie przez Dominika S. z kl. VIII.

                        To był prawdziwie dobry i radosny dzień dla każdego. Spotkania z Mikołajem zawsze są wyjątkowe. Mamy nadzieję, że spotkamy się znów za rok!

             

            E.C.

             

             

             

             

             

          • TYDZIEŃ ŻYCZLIWOSCI I POZDROWIEŃ

          • 21 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, czyli dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.  Jego celem jest uświadomienie uczniom, że zawsze należy być wobec siebie miłym, uprzejmym i życzliwym.

            W tym roku nasza szkoła zorganizowała Tydzień Życzliwości i Pozdrowień.
            W ramach akcji zorganizowano kilka dziań:

            21 listopada Samorząd Uczniowski rozprowadził wśród uczniów LIŚCIE ŻYCZLIWOŚCI, na których każdy mógł  napisać miłe słowa dla kolegów i koleżanek, dla pracowników szkoły… Również uruchomiono WOREK POZDROWIEŃ, do którego można było wrzucać własnoręcznie wykonane kartki z pozdrowieniami.

            22 listopada uczniowie wykonali na korytarzu szkolnym DRZEWKO ŻYCZLIWOŚCI z liści ozdobionych miłymi słowami.

            23 listopada odbyła się integracyjna zabawa szkolna z wróżbami. Członkowie SU przygotowali mnóstwo zabaw, m.in. przebieranki, taniec z miotłą...  Wspólnie zatańczono belgijkę, krasnoludki, kaczuszki.

            24 listopada uczniowie i nauczycie przyszli do szkoły ubrani na żółto lub różowo - kolory przywołujące pozytywne emocje - radość, śmiech, miłość, przyjaźń, ciepło, szczęście.

            25 listopada był DNIEM NIESPODZIANKI. Oprócz kartek z pozdrowieniami, wszyscy uczniowie od klasy"0" po klasę VIII oraz nauczyciele otrzymali słodkie babeczki przygotowane przez uczniów kl. VI i VII.

            W miłej i serdecznej atmosferze minął cały tydzień, którego celem było pielęgnowanie pozytywnego nastawienia do drugiego człowieka, propagowanie uprzejmości i życzliwości na co dzień oraz zwykłej ludzkiej dobroci. Pamiętajcie, dobra energia, którą skierujemy w świat, do ludzi - wróci do nas ze zdwojoną  mocą!

          • BohaterOn

          • BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.

            Święto Niepodległości było okazją do przeprowadzenia zajęć w ramach projektu BohaterOn.

            Uczniowie klas 1 i 2 mieli okazję obejrzeć nieoczywistą bajkę – "Niebajkę o Powstaniu Warszawskim". Dzieci oczami Zosi poznały historię Powstania Warszawskiego, które stało się głównym tematem naszych zajęć. Poprzez burzę mózgów uczniowie zdefiniowali pojęcie "bohater" w odniesieniu do wydarzeń pokazanych w przedstawieniu oraz teraźniejszości. Następnie wykonaliśmy pacynkę myszkę, która posłużyła nam do odgrywania scenek ukazujących właściwe sposoby rozwiązywania konfliktów. Dzieci zapamiętają tę lekcję, nie tylko, jako spotkanie z historią ale i sztuką zachowania.
            Klasa 8 słyszała już o Powstaniu Warszawskim na lekcji historii. Nasze zajęcia były okazją do usystematyzowania wiedzy ale i poznania kilku ciekawostek ukazanych na kanale YouTube "Co za historia". Uczniowie wykonali infografikę, którą zaprezentowali na zakończenie zajęć.

          • Śpieszmy się kochać ludzi...

          • Listopad, to czas zadumy i refleksji nad życiem, śmiercią i przemijaniem.  To czas by uczcić pamięć bliskich znajomych, bezimiennych bohaterów oraz ludzi już zapomnianych. W naszej szkole taka listopadowa zaduma udzieliła się wszystkim 28 października, podczas apelu z okazji Dnia Wszystkich Świętych. Uczniowie klasy V pod opieką wychowawczyni J.Dąbrowieckiej przygotowali montaż słowno-muzyczny pt.Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą." Refleksyjny i wzruszający program przybliżył atmosferę i nastrój święta oraz skłonił do przemyśleń na temat przemijania.

            J.D

          • WIZYTA PRZYJACIÓŁ

          • 26 października odwiedziła nas zaprzyjaźniona Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Widełce.

            Relacja fotograficzna ze spotkania:

          • Białe serca

          • W dniach od 12-23.10 nasza szkoła brała udział w XVIII Ogólnopolskiej Kampanii Białych Serc –
            proteście przeciwko przemocy i narkotykom. Jej symbolem były białe serduszka, które zawisły w
            klasach 0-VIII.
            W ramach tej akcji w naszej szkole udało się zorganizować lekcje wychowawcze z pedagogiem
            szkolnym dotyczące zjawiska hejtu w sieci (co to jest hejt, jak go zauważyć, jak się przed nim
            obronić i do kogo zgłosić hejterskie zachowanie w sieci). Klasy VII-VIII miały dodatkowo
            pogadankę o fonoholiźmie i jego negatywnych skutkach.
            Cała szkoła dodatkowo w ramach tej akcji włączyła się również w zbiórkę dla psów i kotów ze
            schroniska "Kundelek" w Lesku. Zebraną karmę, podkłady dla zwierząt przekażemy w najbliższym czasie.
            Za wielkie serca w dołączeniu do zbiórki bardzo dziękujemy!
            Pedagog szkolny

          • VII Zjazd Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej

          •         20 października 2022 roku w Warze odbył się VII Zjazd Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej. W zjeździe uczestniczyli dyrektorzy i przedstawiciele 24 szkół i placówek oświatowych noszących imię Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej. W zjeździe udział wzięły następujące Szkoły Podstawowe w: Baligrodzie, Baryczy, Chałupkach,  Dobkowicach, Drohojowie, Jabłonce, Jasienicy Rosielnej, Jaworniku Polskim, Klimkówce, Kopytowej, Kraczkowej, Łękach Dukielskich, Olszanach, Piwodzie, Pobiednie, Rakszawie, Rączynie, Rokietnicy, Zapałowie, Zarzeczu, Zręcinie oraz Warze. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli reprezentanci: Przedszkola Gminnego w Iwoniczu Zdroju i Przedszkola Samorządowego w Starej Wsi.

            Oto relacja fotograficzna z wydarzenia.

             

          • Zelektryzowanie - pokaz fizyczno-chemiczny

          • „FIZYKA WSZĘDZIE STYKA” – POKAZ FIZYCZNO – CHEMICZNY
            W dniu 19.10.2022r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z grupą edukacyjną
            „ZAELEKTRYZOWANI”, która specjalizuje się w propagowaniu atrakcyjnej edukacji poprzez
            interaktywne spektakle. Takie przedstawienie zawiera w sobie elementy wykładu,
            laboratoriów naukowych, kabaretu oraz interaktywnego quizu, który pozwala uczestnikom
            na czynny udział w wydarzeniach i eksperymentach.
            Spektakl, który obejrzeliśmy nosił tytuł „Fizyka wszędzie styka” Tematyka
            obejmowała materiały z przyrody, chemii i fizyki. W ramach spektaklu mogliśmy obejrzeć
            eksperymenty, dzięki którym dowiedzieliśmy się m.in. jak powstają wiry pierścieniowe,
            wodorowa mamba, poznaliśmy latający balon na ciepłe powietrze, były zabawy z helem,
            ciekłym azotem i wiele innych.
            To był ciekawie spędzony czas. Taką formę edukacji lubią wszyscy uczniowie, zawsze
            aktywnie uczestnicząc w pokazach.

            E.C.

          • Blask prawdy - Dzień Patrona Szkoły

          • XXI Dzień Patrona Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonce

             

            „Blask Prawdy” to hasło przewodnie XXII Dnia Papieskiego, a równocześnie XXI Dnia Patrona Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonce. który przeżywaliśmy 17 października.

            W uroczystym pochodzie ze sztandarem szkoły udaliśmy się do kościoła na Mszę Świętą, celebrowaną przez ks. Mirosława Wójcika – Przyjaciela Szkoły oraz Proboszcza – ks. Bogusława Zajdla.

            Po Mszy Świętej u stóp pomnika św. Jana Pawła II przy szkole kwiaty złożyli Wójt Gminy Dydnia – Pani Alicja Pocałuń wraz z przedstawicielami OSP w Jabłonce druhem Marcinem Kozłowskim i druhem Piotrem Dmitrzakiem oraz przedstawiciele społeczności szkolnej.

            „Jan Paweł II to postać wyjątkowa - bardzo kochał Boga i każdego człowieka, żył w prawdzie, o niej nauczał, pochylał się nad potrzebującymi, biednymi i pokrzywdzonymi.” – tymi słowami Dyrektor Szkoły – Pani Zuzanna Dmitrzak powitała wszystkich zebranych.

            Wśród gości obecni byli: Pani Alicja Pocałuń – Wójt Gminy Dydnia, Pan Piotr Szul- Przewodniczący Rady Gminy, Pani Jolanta Bieda -Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół, Ksiądz Proboszcz Bogusław Zajdel, Ks. Mirosław Wójcik, Pani Beata Dżoń - Dyrektor Zespołu Szkół w Niebocku, Pan Dariusz Klimowicz  - Dyrektor Szkoły w Końskiem, Pani Iwona Pocałuń – Dyrektor Szkoły w Dydni, Pani Elżbieta Przystasz – Dyrektor Szkoły Muzycznej w Dydni, Pan Rafał Czopor– Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Bibliotek Promocji i Wypoczynku w Dydni, Druhowie Mateusz Kozłowski i Piotr Dmitrzak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jabłonce, Pani Zofia Kozłowska – przewodnicząca Akcji Katolickiej.

            Obchody Dnia Patrona naszej szkoły poprzedzamy ważnymi wydarzeniami, w które staramy się zaangażować młodzież z całej gminy.

             07.10 2022r. zorganizowaliśmy V Gminny Bieg Papieski.Uczestnikami biegu byli uczniowie od I do VIII klasy z naszej gminy. Bieg odbył sie w trzech kategoriach, w każdej kategorii z podziałem na dziewczynki i chłopców.Zwycięzcom tegorocznej edycji Biegu nagrody wręczyła Pani Wójt.Najlepszymi biegaczami okazali się:

            Kategoria klasy I-III

            Dziewczynki:

            I miejsce: Zuzanna Dmitrzak (ZS w Niebocku)

            II miejsce: Zuzanna Bukład (SP w Jabłonce)

            III miejsce: Małgorzata Krzysik(SP w Jabłonce)

            Chłopcy

            I miejsce: Michał Bryczka(ZS w Niebocku)

            II miejsce: Marcel Struś(ZS w Niebocku)

            III miejsce: Kacper Jatczyszyn (SP w Jabłonce)

            Kategoria klasy IV-VI

            Dziewczynki:

            I miejsce: Judyta Zubel(ZS w Niebocku)

            II miejsce: Anna Bukład(SP w Jabłonce)

            III miejsce: Ewa Haduch (SP w Dydni)

            Chłopcy

            I miejsce: Błażej Żak(ZS w Niebocku)

            II miejsce: Wojciech Harydczak (SP w Końskiem)

            III miejsce: Gabriel Wojtowicz(SP w Jabłonce)

            Kategoria klasy VII-VIII

            Dziewczynki:

            I miejsce: Lena Kocaj(SP w Dydni)

            II miejsce: Anita Myćka(ZS w Niebocku)

            III miejsce: Magdalena Pajęcka(SP w Jabłonce)

            Chłopcy

            I miejsce: Emilian Kulon(ZS w Niebocku)

            II miejsce: Alan Węgrzyński (SP w Końskiem)

            III miejsce: Kamil Haduch(SP w Dydni)

            Koordynatorami Biegu byli: Pan Wiesław Sowa, Pani Justyna Cyparska, Pani Joanna Kulon. Bezpieczeństwo uczestnikom biegu zapewnili strażacy z OSP w Jabłonce.

            Upowszechnianie wiedzy o św. Janie Pawle II, rozwijanie indywidualnych zdolności twórczych uczniów to główne cele Gminnego Konkursu na komiks pt. "Wydarzenie z życia świętego Jana Pawła II". Tym razem zaprosiliśmy uczniów klas  IV-VIII szkół podstawowych z Gminy Dydnia. Wpłynęło 11prac. A oto laureaci:

            I miejsce

            Lena Stabryła, kl. V (SP w Końskiem)

            II miejsce

            Emilia Gratkowska, kl. VI (ZS w Niebocku)

            III miejsce

            Blanka Adamska, kl. VII (ZS w Niebocku)

            Wyróżnienie

            Barbara Urban, kl. VIII a(ZS w Niebocku)

            Koordynatorami konkursu byli:Pani Ewa Cioban. Pani Jolanta Dąbrowiecka i Pan Piotr Szul.

            Wierzymy, że udział w konkursach pomoże dzieciom uwierzyć, że:

            „Jeśli coś jest dla ciebie bardzo trudne,nie sądź, że jest to niemożliwe dla człowieka w ogóle.

            Owszem, miej to przekonanie,że co jest możliwe i zwykłe dla człowieka, to i dla ciebie jest możliwe do osiągnięcia.”

            Przepiękne teksty, świetna gra aktorska, oprawa muzyczna i śpiew, doskonale zinterpretowały tegoroczne hasło obchodów „Blask Prawdy” w występie młodzieży przygotowanym pod kierunkiem Pani Zofii Pajęckiej, Pani Joanny Kulon i  Pana Wojciecha Zajdla.

            „Miej odwagę popełniać błędy. Rozczarowania, porażki, zwątpienie to narzędzia, którymi posługuje się Bóg, by wskazać nam właściwą drogę” – to najwłaściwsze podsumowanie, a jednocześnie ważne nauki wypływające z przygotowanej części artystycznej.

            Po występie uczniów swoimi refleksjami podzieliła się z nami  Pani Wójt Alicja Pocałuń przypominając, że Wielki Patron Jan Paweł II – to wielki dar i ogromne zobowiązanie; wzór, którego wszyscy: młodzież i dorośli powinni naśladować.Nawiązała również do hasła tegorocznych obchodów Dnia Patrona, podkreślając wartość prawdy w naszym życiu.

            Z kolei ks. Mirosław Wójcik zwrócił uwagę na aktualność przesłania nauk św. Jana Pawła II.

            „Nie bójmy się szukać właściwych dróg i pamiętajmy, że Ci, którzy chodzą z Bogiem, zawsze docierają do celu”- tymi słowami Pani Dyrektor zakończyła uroczystość.

             

             

            Ewa Cioban

             

          • Uczyć się, by świat poznawać...

          • Jedną z piękniejszych uroczystości odbywających się w naszej szkole jest przyjęcie w poczet społeczności szkolnej najmłodszych kolegów z klasy 1.

            Dnia 13 października br. - klasa 1 szczególnie przeżywała ten dzień. Przy dźwiękach muzyki wkroczyli na salę gimastyczną, by zaprezentować wszystkim przygotowaną część artystyczną. W przygotowanej akademii towarzyszyli im uczniowie z klasy 4. Pierwszoklasiści wykazali się wiedzą dotyczącą książek i znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w szkole i grupie rówieśniczej. Swoją postawą udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na sztandar szkoły.

            Po złożeniu ślubowania Pani dyrektor Zuzanna Dmitrzak dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie przez wychowawcę p. Joannę Kulon pięknych, pamiątkowych dyplomów oraz legitymacji a przez przedstawicieli samorządu uczniowskiego „Kuferków rozmaitośći”.

            Następnie z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klasy 4, w przygotowanych wierszach, skierowali gorące słowa podziękowań oraz życzeń do nauczycieli.

            Po zakończeniu części ofocjalnej wykonano pamiątkowe zdjęcia a następnie dzieci z klasy 1 wraz z rodzicami, a także Pani Dyrektor oraz wychowawczyni udali się do klas na słodki poczęstunek.

            Wszystkim pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły, a ich rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech.