• Raport 2019/2020

        •  

          RAPORT

          z realizacji działań programu SzPZ „W zdrowym ciele - ruchu wiele!”

          w roku szk. 2019/2020

           

                      We wrześniu 2019r. plan działań opracowany przez Szkolny Zespół ds. Promocji Zdrowia został zaakceptowany przez całą społeczność szkolną.

                      Głównym celem programu był wzrost liczby uczniów aktywnie spędzających czas wolny, który miał być widoczny poprzez ich aktywny udział w zajęciach ruchowych, grach zespołowych i lepsze wyniki w zawodach sportowych.

                      Działania w ramach programu „W zdrowym ciele - ruchu wiele!” były skoncentrowane na trzech zadaniach:

          1) przekazywaniu uczniom i rodzicom wiedzy na temat wpływu aktywności fizycznej na funkcjonowanie organizmu,

          2) dostarczaniu dzieciom i rodzicom wzorców i możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu,

          3) świadomym uczestnictwie uczniów w zajęciach ruchowych i aktywnym spędzaniu przez nich czasu wolnego.

           

                      W ramach zadania pierwszego, czyli przekazywania wiedzy na temat wpływu aktywności fizycznej, wychowawcy klas przedstawili uczniom „Wpływ ruchu na zdrowie człowieka” na zajęciach z wychowawcą, a nauczyciele wychowania fizycznego utrwalali tę wiedzę na swoich zajęciach. Zapoznano również uczniów z piramidą aktywności fizycznej w formie gazetki ściennej oraz artykułu w gazetce szkolnej „Co w szkole piszczy?”.

                      Ponadto klasa VI i VII brała udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj formę”, który koordynowała p. Anna Piegdoń. Program odbywał się pod hasłem „Pamiętajcie przyjaciele, w zdrowym ciele mocy wiele!” i uwzględniał następującą tematykę: żywność i żywienie; higiena osobista i zdrowie własnego ciała; ruch to zdrowie; moje bezpieczeństwo - umiem odmawiać i wybierać; w przyjaźni z innymi; konkurs plastyczny

          „Trzymaj formę - to się opłaca”. Działania w ramach programu były realizowane podczas zajęć biologii, wychowawczych, świetlicowych i wychowania fizycznego. W lutym b.r. odbył się również „Dzień Zdrowego Żywienia” w szkole. Uczniowie podzieleni zostali na 2 kategorie wiekowe. W tym dniu każda klasa mała za zadanie przygotować zdrową przekąskę. Klasa IV przygotowała przekąski z jajek, kl. V - koktajle  i soki owocowe, kl. VI - sałatki owocowe, kl. VII – zdrowe  kanapki, kl. VIII – koreczki. Następnie odbyło się spotkanie na korytarzu szkolnym, gdzie miała miejsce degustacja. Zadaniem dodatkowym było ułożenie rymowanek dotyczących zdrowia, z przygotowanych wcześniej rozsypanek wyrazowych. Wspólnie odczytano także „10 przykazań zdrowotnych” i stworzono planszę zdrowych zachowań. W tym samym czasie, na 2. piętrze szkoły klasy „0” – III prezentowały swoje zdrowe przekąski. Najpierw jednak uczniowie kl. I – III zaprezentowali przygotowaną pod kierunkiem p. Joanny Kulon inscenizację o zdrowym odżywianiu. Były piosenki, multimedialne zadania, wiersze oraz informacje o wodzie. W dalszej części spotkania, wszyscy udali się do przygotowanych stołów na degustację przekąsek, czyli pysznych kanapek, przygotowanych przez kl. III i II, smakowitych galaretek z owocami, wykonanych przez kl. I i wody, o którą zadbała wychowawczyni klasy oraz koreczków owocowo-serowych zrobionych przez dzieci z oddziału przedszkolnego.

           

                      W ramach drugiego zadania, czyli dostarczania wzorców i możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu, redagowano artykuły w gazetce szkolnej „Co w szkole piszczy?” na temat aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia podczas zajęć Koła Dziennikarskiego prowadzonego przez p. Ewę Cioban.

                      W październiku zorganizowano imprezę sportową „ Bieg Papieski”. W tym roku odbyła się ona pod honorowym patronatem Wójta Gminy Dydnia – Pani Alicji Pocałuń. W tegorocznej edycji wzięli udział uczniowie z naszej gminy tj. z: Dydni, Niebocka, Grabówki i Końskiego. Łącznie w biegu wzięło udział ok. 90 osób.

                      Uczniowie naszej szkoły brali również udział w programach: „Owoce w szkole”, „Szklanka mleka”, „Mamo, tato, wolę wodę” w oddziale przedszkolnym oraz akcjach: „Zdrowo i sportowo”, „Dzieci Uczą Rodziców”.  

                      Akcja Zdrowo i Sportowo to akcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych. Jej głównym celem była aktywizacja ruchowa dzieci do 10 roku życia. Miała za zadanie pokazać dzieciom jak fajne jest uprawianie sportu, czy też ogólnie aktywność ruchowa. Ile przynosi to radości, jak wpływa na sprawność, samopoczucie, buduje relacje z innymi członkami grupy. Służyć temu miały zajęcia sportowe, które przeprowadzane były w zgłoszonych do projektu placówkach, na podstawie przygotowanych przez organizatorów materiałów. W naszej szkole zajęcia były prowadzone przez p. Joannę Kulon w klasach I – III podczas zajęć wychowania fizycznego.

                      Akcja ta była też skierowana bezpośrednio do rodziców. Z jednej strony bowiem prezentowała gotowe materiały, czy to w postaci filmów, czy też artykułów odpowiadających na wiele pytań związanych z prawidłowym rozwojem dziecka. Z drugiej strony z całą mocą podkreślany był fakt, że najlepszą i najskuteczniejszą metodą nauki dziecka, jest pokazanie mu dobrego, a w tym wypadku zdrowego i aktywnego, modelu. Tymi modelami, mają być otaczający i wychowujący dzieci dorośli. Zatem akcja zachęcała do zmiany zachowań nie tylko dziecka, ale całej rodziny czy placówki edukacyjnej.

                      Ogólnopolska akcja edukacyjna „Dzieci uczą rodziców”, której adresatami były przedszkola i klasy I - III szkół podstawowych, to comiesięczne lekcje podejmujące tematykę bezpieczeństwa, ekologii, kultury i historii. W ramach akcji każda zgłoszona placówka otrzymała materiały do przeprowadzenia lekcji, a także specjalne zadanie do wykonania przez najmłodszych. W naszej szkole zajęcia realizowały dzieci w oddziale przedszkolnym pod kierunkiem wychowawcy, p. Ewy Cioban. Zostały przeprowadzone lekcje nt. „Pomocne serce” oraz „Bezpieczne ferie”. W czasie trwania pandemii, dzieci mogły realizować lekcje z rodzicami w domu.

           

                      W ramach zadania trzeciego, czyli świadomego uczestnictwa uczniów w zajęciach ruchowych i aktywnym spędzaniu przez nich czasu wolnego, odbywały się w szkole zajęcia SKS, dyskoteki i zabawy szkolne.

                      Zorganizowano również międzyszkolny turniej sportowy dla klas I-III KAROLJADA we współpracy ze SP w Widełce oraz szkolny turniej sportowy „Najsprawniejsza klasa w szkole”.

                      W grudniu na terenie naszej szkoły odbyło się pierwsze spotkanie integracyjne o charakterze sportowym pod nazwą KAROLJADA. Nazwa ta powstała od imion patronów szkół: KAROL – SP im. Jana Pawła II w Jabłonce oraz JADA – SP im. Św. Jadwigi w Widełce. Przybyli do nas uczniowie klas II i III wraz z opiekunami i dyrektorem szkoły w Widełce. Wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie odbyły się zawody sportowe. Wzięło w nich udział 40 uczniów, którzy zostali podzieleni na cztery drużyny. Każda z drużyn wybrała dla siebie nazwę: Mikołajki, Minionki, Grzmoty oraz Papaje. Mogliśmy podziwiać zwinność i szybkość zawodników, którzy pokonywali tory przeszkód, takie jak: Czapka Mikołaja, Skaczące Koziołki, Andrzejkowa Wróżba, Rozdawanie Prezentów, Szalone Numerki oraz wiele innych. Za poszczególne konkurencje drużyny zdobywały punkty. Najwięcej punktów udało się zgromadzić drużynom Grzmotów oraz Minionków. Zawody zakończyły się wręczeniem słodkich nagród oraz przekazaniem „iskierki przyjaźni”. Spotkanie prowadziła p. Joanna Kulon.

                      Turniej sportowy „Najsprawniejsza klasa w szkole” realizowany był w klasach IV – VIII. Regulamin turnieju opracowali nauczyciele wychowania fizycznego – p. Wioletta Ryń i p. Wiesław Sowa. Polegał on na comiesięcznych sprawnościowych rywalizacjach międzyklasowych, uwzględniających różnorodne ćwiczenia rozwijające tj.: spryt, wytrzymałość, zwinność, szybkość.

                      Raz w miesiącu uczniowie brali udział w wieloboju sprawnościowym w dwóch grupach wiekowych. W każdej grupie rywalizowało 4 drużyny składające się z uczniów kl. VI, VII, VIII oraz 3 drużyny składające się z uczniów kl.IV i V – Niezwykła Siódemka, Orły Jabłonka, Ruskie Pierogi. Sztafety sprawnościowo - szybkościowe zawierały m.in. kozłowanie piłki, bieg z przewrotem w przód, prowadzenie piłki nogą, rzut piłki do kosza, bieg slalomem, równoważnia.

                      Mierzony był czas grupy, suma punktów danej grupy miała wyłonić zwycięzcę na koniec roku. W związku z nauką w formie zdalnej, turniej nie został dokończony i wskazane jest przesunięcie go na kolejny rok szkolny.

           

                      Ze względu na epidemię koronawirusa, od 26 marca 2020r. do zakończenia zajęć w szkole, odbywało się zdalne nauczanie.

                      W związku z tym, części zaplanowanych działań programu SZPZ „W zdrowym ciele - ruchu wiele!”, nie udało się zrealizować. Były to m.in.:

          - spotkania ze specjalistami z zakresu aktywności fizycznej np. fizjoterapeuta, trener personalny;

          - „Witamy wiosnę zdrowo i sportowo” (olimpiada wiedzy o zdrowiu, turniej międzyklasowy);

          - konkurs plastyczny – plakat/reklama aktywności fizycznej oraz konkurs plastyczny „Trzymaj formę - to się opłaca”;

          - Festyn Rodzinny - impreza rodzinno – sportowa;

          - piesze rajdy po okolicy – np. „Wielcy Patroni naszego regionu”;

          - rodzinny konkurs „Czynny wypoczynek mojej rodziny” – prezentacja multimedialna.

           

                      Wyznaczone cele programu SzPZ „W zdrowym ciele – ruchu wiele” w roku szkolnym 2019/2020, zostały zrealizowane częściowo. Dlatego też, Zespół ds. Promocji Zdrowia podjął decyzję o kontynuowaniu ww. programu w nowym roku szkolnym.

           

           

           

           

           

           

          Opracowanie:

           

          Ewa Cioban –

          szkolny koordynator

          Zespołu ds. Promocji Zdrowia