• RAPORT

          z realizacji działań programu SzPZ „W zdrowym ciele - ruchu wiele!”

          w roku szk. 2020/2021

           

                      We wrześniu 2020r. plan działań zmodyfikowany przez Szkolny Zespół ds. Promocji Zdrowia został zaakceptowany przez całą społeczność szkolną.

                      Głównym celem programu był wzrost liczby uczniów aktywnie spędzających czas wolny, który miał być widoczny poprzez ich aktywny udział w zajęciach ruchowych, grach zespołowych i lepsze wyniki w zawodach sportowych.

                      Działania w ramach programu „W zdrowym ciele - ruchu wiele!” były skoncentrowane na trzech zadaniach:

          1) przekazywaniu uczniom i rodzicom wiedzy na temat wpływu aktywności fizycznej na funkcjonowanie organizmu,

          2) dostarczaniu dzieciom i rodzicom wzorców i możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu,

          3) świadomym uczestnictwie uczniów w zajęciach ruchowych i aktywnym spędzaniu przez nich czasu wolnego.

           

                      Rok szkolny 2020/2021 upłynął również pod znakiem koronawirusa i ograniczeń z tym związanych. Od końca października 2020 roku do maja 2021 uczniowie klas IV – VIII uczyli się w trybie zdalnym. Klasy I – III w trybie zdalnym pracowały do ferii zimowych, a następnie uczyły się hybrydowo i stacjonarnie od połowy lutego 2021r. Najkrócej, bo tylko 2 tygodnie w kwietniu 2021 r., nauka zdalna obowiązywała w oddziale przedszkolnym.

                      Dlatego też wszystkie działania związane z realizacją naszego programu Szkoły Promującej Zdrowie musiały zostać dopasowane do aktualnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa.

           

          W ramach zadania pierwszego, czyli przekazywania wiedzy na temat wpływu aktywności fizycznej, wychowawcy klas przedstawili uczniom „Wpływ ruchu na zdrowie człowieka” na zajęciach z wychowawcą, a nauczyciele wychowania fizycznego utrwalali tę wiedzę na swoich zajęciach. Zapoznano również uczniów z piramidą aktywności fizycznej.

                      Klasa VII brała udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj formę”, który koordynowała p. Anna Piegdoń. Program odbywał się pod hasłem „Rodzino trzymaj formę!” i uwzględniał następującą tematykę: żywność i żywienie; higiena osobista i zdrowie własnego ciała; ruch to zdrowie; moje bezpieczeństwo - umiem odmawiać i wybierać; w przyjaźni z innymi. Działania w ramach programu były realizowane podczas zajęć biologii, wychowawczych, świetlicowych i wychowania fizycznego. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w wojewódzkim konkursie plastycznym, tworząc zespołowo komiks na temat: „Mój dziennik aktywności fizycznej”.

                      Ponadto klasa VII oraz IV brała także udział w akcji społecznej „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, której celem było promowanie życzliwych zachowań i przeciwdziałanie dokuczaniu. Ambasadorem tegorocznej akcji był mistrz olimpijski Kamil Stoch. Działania podjęte przez uczniów w ramach akcji: dobre uczynki wobec najbliższych, quizy na platformie Cartoon Network, opracowanie kodeksu dobrej koleżanki i dobrego kolegi, stworzenie plakatów z tym związanych, udział w debatach nt. dokuczania. Z racji sytuacji pandemicznej, zajęcia odbywały się zdalnie.

                      W oddziale przedszkolnym dzieci wspólnie z wychowawcą p. Ewą Cioban, zrealizowały projekt grupowy „Nasz poradnik zdrowia”, w którym utrwaliły zasady zdrowego stylu życia. Każda grupa wykonywała ilustracje do zasad z poszczególnych obszarów tj. zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, higiena osobista i otoczenia, czas wolny i odpoczynek, zdrowie psychiczne, czyli dobry humor, sposoby na negatywne emocje. Następnie prace dzieci umieszczono w ręcznie robionym albumie, tak by można było do niego wracać w dowolnym czasie.

           

                      W ramach drugiego zadania, czyli dostarczania wzorców i możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu, redagowano artykuły w gazetce szkolnej „Co w szkole piszczy?” na temat aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia podczas zajęć Koła Dziennikarskiego prowadzonego przez p. Ewę Cioban.

                      W maju obchodziliśmy 101. rocznicę urodzin Patrona naszej szkoły. W związku tym, wychowawcy i nauczyciele zorganizowali szereg działań, w których uczcili pamięć Jana Pawła II, zwracając szczególną uwagę na zamiłowanie Karola Wojtyły do sportu. Dzieci z oddziału przedszkolnego odbyły pieszą wycieczkę do kapliczki Państwa Myćka w Jabłonce, gdzie modliły się Litanią Loretańską i pieszo wróciły do szkoły. Uczniowie klasy VII odbyli „Rowerową Majówkę dla Jana Pawła II” do Małej Kalwarii Różańcowej św. Jana Pawła II w Dydni oraz do Temeszowa w Dolinę Sanu. Z kolei uczniowie klasy VI brali udział w rajdzie rowerowym do parku w Dydni. To była już ich druga wycieczka rowerowa w tym roku szkolnym. Ponadto uczniowie tej klasy na godzinach z wychowawcą często odbywali piesze wycieczki po najbliższej okolicy.

                      Wychowawcy starszych klas również organizowali uczniom piesze wędrówki po okolicy w ciągu roku, a wychowawcy klas I- III wyjścia śródlekcyjne po okolicy promujące ruch.

                      W klasach II i III wychowawca – p. Joanna Kulon zorganizowała piknik czytelniczy, połączony z grami i zabawami na świeżym powietrzu na boisku „Orlik”.

                      Uczniowie naszej szkoły brali również udział w programach: „Owoce w szkole”, „Szklanka mleka” oraz akcjach: „Zdrowo i sportowo”, „Dzieci Uczą Rodziców”. 

                      Akcja Zdrowo i Sportowo to akcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych. Jej głównym celem była aktywizacja ruchowa dzieci do 10 roku życia. Miała za zadanie pokazać dzieciom jak fajne jest uprawianie sportu, czy też ogólnie aktywność ruchowa. Ile przynosi to radości, jak wpływa na sprawność, samopoczucie, buduje relacje z innymi członkami grupy. Służyć temu miały zajęcia sportowe, które przeprowadzane były w zgłoszonych do projektu placówkach, na podstawie przygotowanych przez organizatorów materiałów. W naszej szkole zajęcia były prowadzone przez p. Ewę Cioban w oddziale przedszkolnym.

                      Akcja ta była też skierowana bezpośrednio do rodziców. Z jednej strony bowiem prezentowała gotowe materiały, czy to w postaci filmów, czy też artykułów odpowiadających na wiele pytań związanych z prawidłowym rozwojem dziecka. Z drugiej strony z całą mocą podkreślany był fakt, że najlepszą i najskuteczniejszą metodą nauki dziecka, jest pokazanie mu dobrego, a w tym wypadku zdrowego i aktywnego, modelu. Tymi modelami, mają być otaczający i wychowujący dzieci dorośli. Zatem akcja zachęcała do zmiany zachowań nie tylko dziecka, ale całej rodziny czy placówki edukacyjnej.

                      Ogólnopolska akcja edukacyjna „Dzieci uczą rodziców”, której adresatami były przedszkola i klasy I - III szkół podstawowych, to comiesięczne lekcje podejmujące tematykę bezpieczeństwa, ekologii, kultury i historii. W ramach akcji każda zgłoszona placówka otrzymała materiały do przeprowadzenia lekcji, a także specjalne zadanie do wykonania przez najmłodszych. W naszej szkole zajęcia realizowały dzieci w oddziale przedszkolnym pod kierunkiem wychowawcy, p. Ewy Cioban. Zostały przeprowadzone lekcje nt. „Mały Patriota”, „Magiczny czas” oraz „Bezpieczne lato”.

           

                      W ramach zadania trzeciego, czyli świadomego uczestnictwa uczniów w zajęciach ruchowych i aktywnym spędzaniu przez nich czasu wolnego, odbywały się w szkole zajęcia SKS, dyskoteki i zabawy szkolne.

                      Na wiosnę uczniowie klas I – III przystąpili do projektu „Nauka pływania dla dzieci” na basenie w Sanoku. Zainteresowanie tymi zajęciami było bardzo duże. Uczniowie chętnie uczą się pływać. Dojazdy do Sanoka finansuje Gmina Dydnia, a opiekę podczas podczas dowozów sprawują chętni nauczyciele.

                      Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas IV, V i VII odbyli pieszy rajd w Kopaniska, a klasy 0-III pojechali na wycieczkę do kina Helios w Krośnie. Natomiast uczniowie klasy V również w jesieni byli na pieszym rajdzie do Niebocka.

          Na zakończenie roku szkolnego uczniowie starszych klas wzięli udział w wycieczkach krajoznawczo – turystycznych do Sandomierza oraz w Bieszczady.

                      Pomimo nauczania zdalnego, udało się zrealizować rodzinny konkurs na prezentację multimedialną „Czynny wypoczynek mojej rodziny”. I miejsce w konkursie otrzymała Zuzanna Kulon z klasy IV.

           

                      Wyznaczone cele programu SzPZ „W zdrowym ciele – ruchu wiele” w roku szkolnym 2020/2021, zostały w większości zrealizowane. Jednak ze względu na skutki nauczania zdalnego w postaci złych nawyków żywieniowych, nadwagi u sporej części uczniów, braku ruchu i małej aktywności fizycznej, warto zastanowić się nad kontynuowaniem ww. programu w nowym roku szkolnym.

           

           

           

           

           

           

          Opracowanie:

           

          Ewa Cioban –

          szkolny koordynator

          Zespołu ds. Promocji Zdrowia