• RAPORT

          z realizacji działań programu SzPZ

          „Pandemię pokonamy – do formy wracamy!”

          w roku szk. 2021/2022

           

                      We wrześniu 2021r. plan działań zmodyfikowany przez Szkolny Zespół ds. Promocji Zdrowia został zaakceptowany przez całą społeczność szkolną.

                      Głównym celem programu była poprawa kondycji fizycznej dzieci i młodzieży, która miała być widoczna poprzez ich aktywny udział w zajęciach ruchowych, pieszych wycieczkach, aktywne spędzanie czasu wolnego.

                      Działania w ramach programu „Pandemię pokonamy – do formy wracamy” były skoncentrowane na trzech zadaniach:

          1) przekazywaniu uczniom i rodzicom wiedzy na temat wpływu aktywności fizycznej na funkcjonowanie organizmu,

          2) dostarczaniu dzieciom i rodzicom wzorców i możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu,

          3) świadomym uczestnictwie uczniów w zajęciach ruchowych i aktywnym spędzaniu przez nich czasu wolnego.

           

                      W roku szkolnym 2021/2022 w dalszym ciągu pandemia koronawirusa spowodowała szereg ograniczeń w funkcjonowaniu szkół. Zakaz zgromadzeń obowiązywał do kwietnia 2022 i dopiero wtedy też zlikwidowano obowiązek zasłaniania nosa i ust maseczką.

                      Dlatego też wszystkie działania związane z realizacją naszego programu Szkoły Promującej Zdrowie zostały dopasowane do aktualnej sytuacji związanej z pandemią.

           

          W ramach zadania pierwszego, czyli przekazywania wiedzy na temat wpływu aktywności fizycznej, wychowawcy klas wyjaśnili uczniom, że „Ruch jest istotą życia” na zajęciach z wychowawcą, a nauczyciele wychowania fizycznego utrwalali tę wiedzę na swoich zajęciach. Doskonalono również wśród uczniów znajomość piramidy aktywności fizycznej. Nie udało się zorganizować spotkania z trenerem personalnym.

                      Uczniowie klas V - VIII brali udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj formę”, który koordynowała p. Anna Piegdoń. Program uwzględniał następującą tematykę: zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, edukacja konsumencka. Działania w ramach programu były realizowane podczas zajęć biologii, geografii, plastyki, wychowawczych i wychowania fizycznego.

                      W oddziale przedszkolnym dzieci wspólnie z wychowawcą – p.Ewą Cioban, zrealizowały szereg tematów, podczas których utrwalały zasady zdrowego stylu życia.

           

                      W ramach drugiego zadania, czyli dostarczania wzorców i możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu, uczniowie, szczególnie Zuzanna Kulon, redagowali artykuły w gazetce szkolnej „Co w szkole piszczy?” na temat aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia podczas zajęć Koła Dziennikarskiego prowadzonego przez p. Ewę Cioban.

                      W październiku odbyła się ważna dla nas impreza o charakterze sportowym – był to IV Bieg Papieski. Ze względu na panujące obostrzenia sanitarne, w biegu wzięli udział jedynie uczniowie naszej szkoły. Za organizację biegu odpowiadali: p. Wiesław Sowa i p. Wioletta Ryń.

          W ramach działań drużyny harcerskiej pod kierunkiem p. Anny Piegdoń i p. Beaty Malawskiej we wrześniu 2021 roku, harcerze uczestniczyli w 2-dniowym biwaku w ramach harcerskiego jesiennego „startu” w Haczowie. W październiku 2021 roku odbył się 11. Harcerski Rajd Papieski do Starej Wsi, w maju 2022 roku miał miejsce 2-dniowy biwak harcerski w Dydni, a w czerwcu Rajd Harcerski na Tarnicę.

          21 marca 2022 dzieci z oddziału przedszkolnego pod kierunkiem wychowawczyni p.Ewy Cioban zrealizowały działanie nt. „Witamy wiosnę zdrowo i sportowo”. W przygotowanej części artystycznej dzieci zaśpiewały piosenkę pt. „Ruch, ruch ,ruch” oraz recytowały wiersze o wiośnie i ważnej dla zdrowia aktywności ruchowej. Asytowały im koleżanki z klas starszych. W ten sposób zachęciły wszystkich do aktywnego spędzenia Pierwszego Dnia Wiosny. W dalszej części nauczyciel wychowania fizycznego – p.Wiesław Sowa przygotował międzyklasowe zawody sportowe, które zostały przeprowadzone w dwóch kategoriach: klasy 0-3 oraz 4-8. Każdą klasę reprezentował zespół złożony z pięciu zawodników. Uczniowie zmierzyli się w takich konkurencjach jak: bieg na czworakach, przeplatanie szarfy, przenoszenie piłki lekarskiej, bieg z woreczkami na głowie. W każdej konkurencji ważny był czas wykonania zadania, który był odpowiednio punktowany.

          Jednym z działań naszego programu SzPZ była organizacja konkursu plastycznego dla uczniów klas „0” – VIII szkół Gminy Dydnia pod hasłem „Życie polega na ruchu”. Głównym celem konkursu było propagowanie zdrowego stylu życia oraz prezentacja i popularyzacja dziecięcej twórczości plastycznej. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej – plakatu, który miał być interpretacją hasła konkursowego. Uczniowie naszej szkoły – Wiktoria Krzysik i Adrian Ćwiąkała zdobyli I i III miejsce w swoich kategoriach wiekowych. Organizatorami konkursu były panie: Ewa Cioban i Joanna Kulon. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 6 kwietnia – w Międzynarodowym Dniu Sportu dla Rozwoju i Pokoju.

                      Uczniowie naszej szkoły brali również udział w programach: „Owoce w szkole”, „Szklanka mleka” oraz akcjach: „Zdrowo i sportowo”, „Dzieci Uczą Rodziców”. 

                      Akcja „Zdrowo i Sportowo” to akcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych. Jej głównym celem była aktywizacja ruchowa dzieci do 10 roku życia. Miała za zadanie pokazać dzieciom jak fajne jest uprawianie sportu, czy też ogólnie aktywność ruchowa. Służyć temu miały zajęcia sportowe, które przeprowadzane były w zgłoszonych do projektu placówkach, na podstawie przygotowanych przez organizatorów materiałów. W naszej szkole zajęcia były prowadzone przez p. Ewę Cioban w oddziale przedszkolnym. Dzieci uczestniczyły też w zajęciach sportowo – artystycznych w formie on-line nt. Dzień Kropki i Dzień Drzewa. Akcja ta była też skierowana bezpośrednio do rodziców. Szczególnie podkreślany był fakt, że najlepszą i najskuteczniejszą metodą nauki dziecka, jest pokazanie mu dobrego, a w tym wypadku zdrowego i aktywnego, modelu. Tymi modelami, mają być otaczający i wychowujący dzieci dorośli.

                      Ogólnopolska akcja edukacyjna „Dzieci uczą rodziców”, której adresatami były przedszkola i klasy I - III szkół podstawowych, to comiesięczne lekcje podejmujące tematykę bezpieczeństwa, ekologii, kultury i historii. W ramach akcji każda zgłoszona placówka otrzymała materiały do przeprowadzenia lekcji, a także specjalne zadanie do wykonania przez najmłodszych. W naszej szkole zajęcia realizowały dzieci w oddziale przedszkolnym pod kierunkiem wychowawcy, p. Ewy Cioban. Zostały przeprowadzone lekcje nt. „ Niepodległa Polska”, „Zielona Ziemia”, „Bezpieczne ferie” oraz „Bezpieczne wakacje”.

           

                      W ramach zadania trzeciego, czyli świadomego uczestnictwa uczniów w zajęciach ruchowych i aktywnym spędzaniu przez nich czasu wolnego, odbywały się w szkole zajęcia SKS, dyskoteki i zabawy szkolne.

          Nasza szkoła brała udział w projekcie MEiN „Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii”. Celem projektu była poprawa i monitoring stanu kondycji fizycznej dzieci i młodzieży po przerwie od zorganizowanych zajęć z aktywności ruchowej, spowodowanej pandemią koronawirusa SARS-Cov-2. Pani Joanna Kulon w lipcu 2021 roku wzięła udział w szkoleniu dla nauczycieli na AWF w Krakowie, otrzymała certyfikat ukończenia szkolenia, dzięki czemu szkoła mogła ubiegać się o środki na dodatkowe zajęcia sportowe dla uczniów.

          „Wracamy do formy” to innowacja pedagogiczna, którą opracowała i realizowała p. Joanna Kulon w kl. I- III od września do grudnia 2021r. Miała ona na celu propagowanie zdrowego stylu życia i rozwijanie sprawności ruchowej wśród uczniów.

          W ramach programu „Poznaj Polskę” w październiku 2021 roku odbyła się wycieczka uczniów klas I- III do Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie oraz Muzeum Okręgowego w Rzeszowie (organizator: p. Joanna Kulon)

                      Wychowawcy klas i nauczyciele zorganizowali uczniom szereg ciekawych wycieczek. W jesieni klasy IV – VIII byli na wycieczce w Krośnie (Centrum Dziedzictwa Szkła) i Odrzykoniu – organizator: Zofia Pajęcka; na feriach odbyły się 2 wycieczki klasy VIII do Sanoka – na łyżwy i kręgle (organizator: Zbigniew Kowalczyk, Anna Piegdoń i Beata Malawska);w okresie maj – czerwiec klasy „0” – III były w Sanoku (organizator: p. Joanna Kulon i Ewa Cioban), a starsze klasy Kielnarowej (paintball) i Rzeszowie– organizator: Zofia Pajęcka, w Rzeszowie (organizator: Jolanta Dąbrowiecka), oraz 2-dniowej wycieczce w Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej i Zatorze (Energylandia) – organizator: Dorota Szajnowska.

          Poza tym uczniowie klasy VI brali udział w I Brzozowskim Rajdzie Ekologicznym "Brzoza 2022", a uczniowie klas V i VII wzięli udział w II edycji “Pieszego Rajdu Turystycznego nad Sanem” – w obu rajdach nad organizacją czuwała p. Zofia Pajęcka. W ramach projektu „Chwalcie łąki umajone” odbył się pieszy raj uczniów kl. VIII Pieszym Szlakiem Spacerowym w Obarzymie, którego organizatorem był p.Piotr Szul.

                      Wychowawcy starszych klas organizowali również uczniom piesze wędrówki po okolicy w ciągu roku, a wychowawcy klas „0”- III wyjścia śródlekcyjne po okolicy promujące ruch.

          9 czerwca b.r. p. Zofia Pajęcka zorganizowała z Samorządem Uczniowskim „Szkolny Dzień Talentów”. Była to okazja, by podziwiać m. in. umiejętności sportowe naszych uczniów. Wspaniale zaprezentowała się Zuzanna Bukład z kl. II, która trenuje gimnastykę artystyczną w UKA „Spartanie” w Zahutyniu, a także Jan Kulon z kl. I, który rozpoczął swoją przygodę z karate w UKS Karate Kyokushin „Byakko” Dydnia. Ponadto uczniowie klas młodszych  - Małgorzata Krzysik i Karol Rozmus, zaprezentowali swoje umiejętności skakania na skakance. Jednak najlepszy w tej konkurencji okazał się uczeń kl. VII – Dominik Sobolak, który zaskoczył wszystkich, tym, co można zrobić ze skakanką.

          Po pandemicznej przerwie udało się wreszcie zorganizować w czerwcu oczekiwany przez całą społeczność szkolną Festyn Rodzinny. Podczas imprezy mogliśmy podziwiać pokaz karate przygotowany przez członków UKS Karate Kyokushin „Byakko” Dydnia. Nie zabrakło zabaw ruchowych z animatorami oraz rozgrywek sportowych prowadzonych przez p. Wiesława Sowę.

           

                      Wyznaczone cele programu SzPZ „Pandemię pokonamy – do formy wracamy” w roku szkolnym 2021/2022, zostały w zdecydowanej większości zrealizowane.

           

           

           

          Opracowała:

           

          Ewa Cioban –  szkolny koordynator

          Zespołu ds. Promocji Zdrowia