• Piknik rodzinny

          • ZAPRASZAMY

             

            12 czerwca 2022R.

            ZACZYNAMY O GODZ. 14.00

            MIEJSCE:

            Stadion ORLIK w Jabłonce

            Sala gimnastyczna – SP Jabłonka(w przypadku brzydkiej pogody)

            W programie:

            • występy uczniów,

            • pokaz KARATE

            • zabawa ze STRAŻAKAMI

            • rodzinna zabawa z animatorami,

            • malowanie twarzy, zamykanie w bańkach mydlanych

            • mecze

            • słodki poczęstunek

            • grill

             

            ORGANIZATORZY: SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II W JABŁONCE,

            RADA RODZICÓW, AKCJA KATOLICKA, OSP - JABŁONKA

             

             

          • „ŻYĆ EUCHARYSTIĄ” Konkurs Biblijny dla uczniów szkół podstawowych w Archidiecezji Przemyskiej

          • Do Konkursu Biblijnego organizowanego w Archidiecezji Przemyskiej w roku szkolnym 2021/2022 przystąpiło 242 szkoły podstawowe, a uczniów przygotowywało ponad 340 katechetów. Konkurs został przeprowadzony pod hasłem „Żyć Eucharystią”, a jego przedmiotem była znajomość wybranych fragmentów Ewangelii według św. Łukasza oraz fragmentów Dziejów Apostolskich.

            Etap szkolny odbył się 7 grudnia 2021 roku wzięło w nim udział ponad 4 tysiące uczniów reprezentujących większość szkół podstawowych z terenu Archidiecezji Przemyskiej. Ze Szkoły Podstawowej w Jabłonce wzięło udział 14 uczniów. Literatura w tym etapie obejmowała wskazane w Regulaminie Konkursu rozdziały Ewangelii według św. Łukasza. Do etapu dekanalnego zakwalifikowały się uczennice: Lena Bury (klasa 5) – 1 miejsce; Zuzanna Kulon (klasa 5) – 2 miejsce; Małgorzata Krupińska (klasa 4)3 miejsce.

            Etap dekanalny odbył się 1 marca 2022 roku. Wzięło w nim udział ponad 700 uczniów, reprezentujących 242 szkoły. Uczniowie byli przygotowywani przez ponad 280 nauczycieli religii. Ze względu na pandemię etap ten odbywał się w szkołach macierzystych, a komisje konkursowe wyłaniały zwycięzców w 41 dekanatach. Komisja diecezjalna po sprawdzeniu wszystkich protokołów z etapów dekanalnych wyłoniła 125 finalistów, a wśród nich Lenę Bury z klasy 5 Szkoły Podstawowej w Jabłonce, która zajęła 3 miejsce w Dekanacie Grabownickim. Literatura w tym etapie obejmowała większość treści Ewangelii według św. Łukasza.   

            Finał Konkursu odbył się 16 maja 2022 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Eucharystii sprawowanej w Przemyskiej Archikatedrze przewodniczył Ks. Bp Stanisław Jamrozek. Młodzi olimpijczycy mogli zwiedzić Archikatedrę wraz z jej podziemiami oraz Muzeum Archidiecezjalne. Do finału przystąpiło 117 uczniów reprezentujących 88 szkół podstawowych, którzy byli przygotowywani przez 92 katechetów.

            Wszyscy uczniowie, którzy przystąpili do finału zdobyli tytuł finalisty Konkursu Biblijnego i otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki – książki.

            Komisja diecezjalna z grona finalistów wyłoniła 14 laureatów, a wśród nich Lenę BURY – uczennicę klasy 5  Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonce, katechizowaną przez ks. Bogusława Zajdla.

            Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe Dyplomy Laureata oraz liczne nagrody książkowe i rzeczowe.

            Konkurs Biblijny „Żyć Eucharystią” został zorganizowany przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu i wspierany przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie.

            Wszystkim olimpijczykom, a szczególnie laureatom i finalistom, ich Rodzicom (a szczególnie tym Rodzinom, które towarzyszą dzieciom i często pochylają się nad lekturą Pisma Świętego), Katechetom oraz środowiskom szkolnym – składamy podziękowania, gratulacje i życzenia słowami samego Chrystusa:
            Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego
            i mieszkanie u niego uczynimy
            ” (J 14, 26).    

            ks. Waldemar Janiga

            ks. Jerzy Gałązka

            ks. Mirosław Grendus

            p. Stanisława Pałkus

          • Nauka i rozrywka w Kielnarowej i Rzeszowie

          • O tym, że miło i ciekawie można spędzić czas nie wyjeżdżając wcale w odległe zakątki naszego kraju, przekonali się uczniowie klas V, VII i VIII w dniu 19 maja b.r. podczas wycieczki do Kielnarowej i Rzeszowa, którą zorganizowała Pani Zofia Pajęcka. Opiekę sprawowały też Panie: Joanna Kulon i Ewa Cioban.

            Pierwsza część to było „coś dla ciała”, czyli piękna przyroda, aktywność  i spora dawka adrenaliny. Celem tej części naszej podróży był Poligon Kielnarowa, czyli poligon leśny wyposażony w naturalne i sztuczne przeszkody. Idealne miejsce do rozpoczęcia przygody z Paintballem.

            Cóż to była za przygoda! Instruktor przekazał nam na początku mundury, które musieliśmy założyć, maski osłaniające głowę oraz kamizelki. Już sam ubiór robił wrażenie! Potem było coraz ciekawiej. Podzieliliśmy się na cztery drużyny. Instruktor przekazał ważne zasady bezpieczeństwa podczas obchodzenia się z bronią do paintballa, sposób jej używania, no i zasady gry. A później zaczęła się bitwa na kulki! Ileż emocji wywoływała ta walka! Wszyscy się angażowali. I wcale nie było łatwo pokonać przeciwnika. Trzy godziny rozgrywek minęły jak trzy minuty! To było naprawdę niesamowite przeżycie.

             

            Druga część naszej wycieczki to przejazd do Rzeszowa i dotarcie na Rynek do Podziemnej Trasy Turystycznej. Tu zaczyna się „coś dla ducha”. Ale chyba nikt z nas nie spodziewał się, że to nie koniec emocjonujących przeżyć. Wchodziliśmy do podziemi w grupach 9-10-osobowych. Poznawanie historii w formie multimedialnych opowieści, zadań i konkurencji to czysta przyjemność. Wspaniale  zorganizowana trasa podziemna, która zachęca do tego, by poszerzać swoją wiedzę o historii Rzeszowa i naszego regionu. Naprawdę bardzo ciekawe miejsce, w którym czas biegnie błyskawicznie podczas ciekawych opowieści przewodników.

            Zakończyliśmy naszą wędrówkę po Rzeszowie w restauracji McDonald’s – należał nam się regeneracyjny posiłek po tym intensywnym dniu. To była naprawdę udana wycieczka.

            E.C.

          • 102 rocznica urodzin św. Jana Pawła II

          • Maj to miesiąc szczególny dla naszej społeczności szkolnej ze względu na postać Patrona szkoły. To właśnie wtedy wspominamy dzień, w którym przyszedł na świat Karol Wojtyła, późniejszy Papież – św. Jan Paweł II.

            Przez ostatnie dwa lata pandemia spowodowała, że nie mogliśmy wyrazić swojej wdzięczności w tym dniu, tak, jakbyśmy chcieli. Dlatego tym goręcej zaangażowaliśmy się w przygotowanie tegorocznych obchodów 102. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

            18 maja b.r. pogoda nam sprzyjała – w słońcu, pełni radości, wyruszyliśmy z pocztem sztandarowym ze szkoły do kościoła na Mszę Świętą celebrowaną przez ks. Proboszcza – Bogusława Zajdla. Swoją obecnością zaszczycili nas również: Wójt Gminy Dydnia – Pani Alicja Pocałuń, Sekretarz Gminy Dydnia – Pani Edyta Kuczma, Przewodniczący Rady Gminy Dydnia – Pan Piotr Szul, Radni Gminy Dydnia – Pani Iwona Rachwalska i Pan Robert Kulon oraz Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Agata Sokołowska. Po wspólnej modlitwie wróciliśmy pod pomnik naszego Patrona przy szkole, gdzie przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty.

             

            Pamiętając o tym, że Matka Boża zajmowała szczególne miejsce w życiu św. Jana Pawła II, uczniowie szkoły odmówili Litanię Loretańską, prezentując przy tym poszczególne wezwania na żółto – białych, papierowych kwiatach i ustawiając się wokół pomnika.

                     W dalszej części wysłuchaliśmy montażu słowno – muzycznego w wykonaniu uczniów klasy IV, przygotowanego pod kierunkiem Pani Jolanty Dąbrowieckiej i Pana Wojciecha Zajdla. Mogliśmy się też włączyć we wspólne śpiewanie ulubionej pieśni Papieża - Polaka – „Barka”.

                     Na zakończenie swoimi refleksjami podzieliła się z nami Pani Alicja Pocałuń – Wójt Gminy Dydnia, zwracając uwagę na wiatr, który towarzyszył nam w tej wspólnej modlitwie, będący symbolem Ducha Świętego.

                     Cieszymy się, że mogliśmy uczcić pamięć naszego Wielkiego Patrona w prawdziwie majowy i duchowy sposób. Mamy nadzieję, że tegoroczna „Majówka” będzie początkiem powrotu do normalności.                 

             E.C.

          • PIESZY RAJD TURYSTYCZNY NAD SANEM

          • W dniu 12 maja b.r. uczniowie klas V i VII naszej szkoły uczestniczyli w II edycji “Pieszego Rajdu Turystycznego nad Sanem” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Historyczno-Krajoznawcze Ziemi Brzozowskiej. W imprezie wzięli też udział uczniowie z Wesołej i Hłudna.

            Wyruszyliśmy autokarem z Jabłonki do szkoły w Hłudnie.  Tam Przewodnicy Beskidzcy i Przewodnicy Turystyki Górskiej przeprowadzili dla nas warsztaty, podczas, których poznaliśmy “Zasady bezpiecznej turystyki”. Dowiedzieliśmy się,  jak planować i co zabrać na piesze wycieczki. Uświadomiliśmy sobie jak ważna jest dobra orientacja w terenie. Powtórzyliśmy i dokładnie omówiliśmy sobie znaki, które obowiązują na pieszych trasach.

            Następnie  wróciliśmy do Jabłonki, aby wyruszyć pieszo trasą Jabłonka-Wola Dydyńska-Dydnia. Podczas wycieczki odbył się konkurs wiedzy na temat powiatu brzozowskiego.

            Do naszej czteroosobowej drużyny wytypowaliśmy: Lenę Bury i Zuzannę Kulon z klasy V oraz Martynę Sokołowską i Gracjana Żelaznowskiego z klasy VII. Nasza drużyna zajęła 2 miejsce! Gratulujemy wszystkim zwycięzcom .

            Podczas wędrówki podziwialiśmy piękną panoramę. Spotkaliśmy też na trasie żmiję i choć nie stanowiła ona żadnego zagrożenia, to wzbudziła niemały niepokój wśród uczestników. Koleżanki uplotły też wianki z majowych kwiatów. Na zakończenie w dydyńskim parku zapaliliśmy ognisko.

            Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów. Bardzo chętnie jeszcze kiedyś wybierzemy się na taką wycieczkę.