• Rekrutacja 2024/2025

11. Stachyrak Krystian Grzegorz
            12. Żelaznowski Alan

• XIV Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznych

• W Centrum Młodzieży w Rzeszowie odbył się XIV Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznych zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 28 w Rzeszowie z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie. Festiwal przebiegał dwuetapowo. Finał konkursy odbył się 1 marca 2024r w rocznicę Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Laureatem festiwalu została uczennica naszej szkoły Zuzanna Kulon, która zdobyła I miejsce. Gratulujemy tak wspaniałego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów.

• Dzień Języka Polskiego

• "A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą.

Nie znać języka swego – hańbą oczywistą"

TYDZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W NASZEJ SZKOLE

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego  obchodzony jest corocznie 21 lutego.  Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem  ojczystym w życiu codziennym.
                       W naszej szkole Tydzień Języka Ojczystego był obchodzony w dniach 21-28.02. 2024 r.

W ramach zaplanowanych działań  na korytarzu szkolnym pojawiły się "łamańce językowe" - wierszyki z przepełnionymi trudnymi do wyartykułowania słowami, a na drzwiach klas  wykonano drzewka  z polskimi przysłowiami.

W kolejnym dniu (tj. czwartek) przeprowadzono "Heppening ortograficzny".  Uczniowie z kl. VII - Zuzia K. i Wiktor S. przeszli po klasach i przeprowadzili  mały sprawdzian ortograficzny. Pięciu chętnych uczniów z poszczególnych klas mogło zmierzyć się z ortografią. Każda poprawna odpowiedź została nagrodzona.

W tym dniu  zorganizowano też akcję "Z książką w przedszkolu". Uczniowie kl. VII zaprezentowali dzieciom  z kl. "0" legendę "Bazyliszek" i przeprowadzili mini konkurs czytelniczy.

W piątek odbył się  konkurs  "Mistrz słowa pisanego". 10 uczniów z klas  II - III i 18                        z kl. IV - VIII spróbowali swych sił w sztuce piśmienniczej. Mistrzami słowa pisanego zostali:

Kategoria kl. II -III: Konrad Dołoszycki z kl.II

Kategoria kl. IV- V: Izabela Tymińska z kl. V

Kategoria kl. VI - VIII: Lena Bury z klasy VII.

"Dziś nie biegamy, dziś czytamy" to działanie, które przeprowadzono w poniedziałek.                                                                                                  W tym dniu uczniowie przynieśli do szkoły swoją ulubioną książkę  i czytali ją podczas przerw. Nauczyciel dyżurujący na przerwach  wręczał każdemu czytającemu uczniowi bilecik z napisem "Z książką Ci do twarzy". Otrzymane bileciki można było wymienić na słodki batonik. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem,  38  uczniów spędzało przerwy z książką w ręce.

27 lutego odbył sie konkurs dla kl. IV - VIII "Potyczki z językiem polskim". Uczniowie brali udział grupowym rozwiązywaniu zadań. W skład drużyny wchodziło 5 uczniów, po jednym z każdej klasy. Zadania dotyczyły lektur, ortografii, gramatyki. Sprawdzały znajomość związków frazeologicznych,  przysłów. Zwyciężyła drużyna w składzie: Zuzanna Bukład, Oliwia Kornaś, Tomasz Krzysik, Adrian Pajęcki, Wiktor Sokołowski.

W ostatnim dniu Tygodnia Języka Ojczystego  obejrzeliśmy przedstawienie  " Z tej mowy niczym ze źródła czerpiesz siłę swą….”, które przygotowali uczniowie kl. VII.

Tydzień Języka Ojczystego zaangażował wielu uczniów do działania, pogłębił refleksję                 i umiejętności językowe. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Pamiętajmy, że należy dbać o nasz język cały rok, a  nie „tylko od święta”.

.

• "Zostań Świętym Mikołajem"

• Akcje charytatywne uczą nas, że są osoby, które potrzebują pomocy. Ktoś, kto jest podobny jak my, ma takie same potrzeby, ale nie ma możliwości, żeby je zrealizować. W naszej szkole przed świętami została zorganizowana akcja "Zostań Świętym Mikołajem" dla dzieci i młodzieży z Domu Dziecka w Pleszewie (koło Kalisza). Zbieraliśmy środki czystości, kosmetyki i słodycze. Rzeczy zostały przekazane w lutym do ośrodka i sprawiły tym małym i nieco większym ogrom radości. Dziękujemy, że wsparliście tę zbiórkę i chcieliście dać od siebie coś dobrego! Za wielkie serca bardzo Wam dziękujemy! Przekazujemy serdeczne pozdrowienia od sióstr i wychowanków Domu Dziecka w Pleszewie!