• TYDZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W NASZEJ SZKOLE

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego  obchodzony jest corocznie 21 lutego. Został on ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.
                        Dlatego w dniach 20-24 lutego obchodzony był w naszej szkole Tydzień Języka Ojczystego.

                        W ramach zaplanowanych działań przygotowaliśmy  na korytarzu szkolnym plakaty dotyczące języka polskiego, gazetkę i "drzewko ortograficzne". Pojawiły sie też "łamańce językowe" - wierszyki z przepełnionymi trudnymi do wyartykułowania słowami. Były one dużym wyzwaniem dla uczniów. Wielu poradziło sobie wspaniale.

                        W kolejnym dniu  odbył się  konkurs  "Mistrz słowa pisanego". 13 uczniów z klas I - III i 20 z kl. IV - VIII spróbowali swych sił w sztuce piśmienniczej. Uczestnicy konkursu udowodnili, że w czasach komputerów i urządzeń mobilnych jest jeszcze możliwe ładne i staranne pisanie.

            Mistrzami słowa pisanego zostali:

            Kategoria kl. I -III: Maja Stachyrak z kl. III,

            Kategoria kl. IV- VI: Małgorzata Krupińska i Anna Bukład,

            Kategoria kl. VII - VIII: Martyna Sokołowska i Weronika Zanewiat.

                        W trzecim dniu obchodów Tygodnia Języka Ojczystego  odbył sie konkurs dla kl. IV - VIII "Potyczki z językiem polskim". Uczniowie brali udział grupowym rozwiązywaniu zadań. W skład drużyny wchodziło 5 uczniów, po jednym z każdej klasy. Zadania dotyczyły lektur, ortografii, gramatyki. Sprawdzały znajomość związków frazeologicznych,  przysłów. Zwyciężyła drużyna w składzie: Konrad Czerkies, Adam Czerkies, Zuzanna Kulon, Magdalena Pajęcka i Julia Żaczek.

                        "Dziś nie biegamy, dziś czytamy" to działanie, które zaplanowaliśmy na czwartek. W tym dniu uczniowie przynieśli do szkoły swoją ulubioną książkę  i czytali ją podczas przerw. Nauczyciel dyżurujący na przerwach  wręczał każdemu czytającemu uczniowi specjalny dokument – niespodziankę. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem,  44 uczniów spędzało przerwy z książką w ręce.

                        Ostatni dzień Tygodnia Języka Ojczystego  odbył się pod hasłem "Spotkanie z mową ojczystą". W tym dniu przyszliśmy do szkoły ubrani na biało- czerwono, wysłuchaliśmy kilku łamańców językowych  i obejrzeliśmy przedstawienie  "Dziady szkolne”, które przygotowali uczniowie kl. VI i VII.

                        Tydzień Języka Ojczystego zaangażował wielu uczniów do działania, pogłębił refleksję i umiejętności językowe. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Pamiętajmy, że należy dbać o nasz język cały rok, a  nie „tylko od święta”. 

          • Noc w szkole

          • W dniach 17/18 lutego b.r. uczniowie klas V – VIII mogli przekonać się, że szkoła to miejsce nie tylko do nauki. Samorząd Uczniowski zorganizował „szkolne nocowanko”, czyli spędzenie nocy w szkole, podczas której opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Zofia Pajęcka oraz Anna Piegdoń. Po przyjściu do szkoły przynieśliśmy sobie materace i łóżka, a następnie zaczęliśmy wspólną zabawę. Graliśmy w podchody i w chowanego. Pierwszym zadaniem było stworzenie flagi swojej drużyny i wybranie kapitana. Potem uczniowie biegali po szkole rozwiązując zagadki i szukając liter do hasła. Litery były ukryte w łazienkach, na drzwiach, w klasach, pod stolikami, przy roślinach itp. Po odgadnięciu hasła były zadania dodatkowe m.in: podanie nazwisk polskich noblistów, których zdjęcia wiszą na II piętrze w naszej szkole. Po podchodach graliśmy w chowanego po ciemku. Mieliśmy 5 minut na schowanie się w dobrym miejscu. Niektórzy chowali się za roślinami inni w pudełkach, inni zaś w jeszcze dziwniejszych miejscach. Szukający mieli 15 minut na znalezienie wszystkich par lub trójek, które musiały być ukryte w jednym pomieszczeniu. Można było używać latarek. Po zabawach poszliśmy odpocząć i czekaliśmy na kolację, czyli pizzę, ale bez dodatków, bo był to piątek. Po kolacji  posprzątaliśmy po sobie i poszliśmy do pokojów, w których rozmawialiśmy, oglądaliśmy filmy, opowiadaliśmy straszne historie, graliśmy w butelkę, spaliśmy (hi, hi). A kiedy było bardzo późno zaczęliśmy robić sobie różne  kawały… jednym słowem było wesoło i integracyjnie.

                          Dziękujemy Pani Dyrektor za możliwość spędzenia nocy w szkole, bo to duże przeżycie dla wszystkich uczestników. Mamy nadzieję, że powtórzymy takie nocowanie za rok.

            Lena Bury

          • Listy dzieci przyjętych do klasy I i do oddziały przedszkolnego na rok szk. 2023/2024.

          • LISTA DZIECI – ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY      

            1. Czerkies Leon
            2. Grudz Igor
            3. Jatczyszyn Hubert Florian
            4. Jatczyszyn Maja Aleksandra
            5. Kraczkowski Nikodem
            6. Krzysik Gabriela
            7. Mazur Maksymilian
            8. Oleniacz Oskar Jan
            9. Stachyrak Krystian Grzegorz
            10. Żelaznowski Alan
            11. Dołoszycka Gabriela Maria
            12. Gondek Patryk Władysław
            13. Grudz Łucja
            14. Milczanowska Maja Anna
            15. Puchalska Oliwia
            16. Sokołowska Maria Teresa

            LISTA DZIECI – KL. I      

            1. Gondek Bartłomiej Hubert
            2. Komski Piotr Paweł
            3. Kozłowski Henryk
            4. Kwolek Joanna Zofia
            5. Myćka Jan Mateusz
            6. Niemiec Oliwia
            7. Nieznański Patryk
            8. Puchalski Karol
            9. Sawczak Sebastian Jan
            10. Słomiany Oskar Adam
            11. Sokołowski Piotr Jan
            12. Sokołowski Szymon
            13. Stachyrak Aleksandra
            14. Strzałka Kacper
            15. Wiśniowska Maja Anna
          • Ogłoszenie dyrektora

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonce, na podstawie zarządzenia nr 867/2023 Wójta Gminy Dydnia z dnia 25 stycznia 2023r., ogłasza rekrutację do oddziału przedszkolnego przy w/w szkole oraz klasy I  szkoły podstawowej na rok szkolny 2023/2024.

            Wnioski można pobrać ze strony szkoły (www.spjablonka.edupage.org) lub w sekretariacie szkoły.Wypełnione wnioski należy składać w terminie  08-20 lutego 2023r. w sekretariacie szkoły, w godz. 7.30 — 14.00 .

            Dnia 10 lutego 2023r. Pani Ewa Cioban- wychowawca oddziału przedszkolnego – w godz. 13.00- 15.00 zaprasza na indywidualne spotkania rodziców i dzieci, podczas których będzie możliwość  zapisania dziecka do oddziału przedszkolnego.

            Jeżeli z uzasadnionych przyczyn nie mogą Państwo  zapisać dziecka w wyżej wymienionym terminie, bądź obowiązek szkolny dziecko będzie spełniało poza obwodem naszej szkoły, prosimy o kontakt z dyrektorem szkoły – tel. 13 4303412.


            Wnioski do pobrania:

            Wniosek_kl.0.docx 

            Wniosek_kl.I.docx

        • Zabawa karnawałowa
          • Zabawa karnawałowa

          • W karnawale, w karnawale
            Dookoła wielkie bale,

            Gdy orkiestra pięknie gra,
            Dobry humor każdy ma!

            Tak było podczas balu karnawałowego, który odbył się w naszej szkole 4 lutego br.. Udekorowana kolorowymi balonami, łańcuchami sali zachęcała do szampańskiej zabawy - najpierw młodszych pociech, a później naszej "młodzieży". O tak wyjątkowy wystrój zadbała 8 klasa wraz z samorządem szkolnym. Na tak pięknie przystrojonej sali pojawiały się niesamowite postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, Myszkę Miki, piratów, Żówie Ninja, przybyli nawet znani piłkarze: Neymar Jr, Ronaldo, …nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci.

            Na nudę nie było czasu. Zabawa goniła zabawę, a poprowadziły je dziewczynki ze starszych klas: Zuzia Kulon (kl.6) wraz z Martyną Sokołowską, Magdzią Pajęcką oraz Julią Sawą (uczennice kl. 8). Były kółeczka i tańce w parach, Makarena i Skrzypek oraz zabawy z chustą i innymi rekwizytami. Dobra zabawa nieodłącznie związana jest z muzyką. O świetną oprawę muzyczną zadbali chłopcy z klasy 8: Gracjan i Karol. 

            Na zmęczonych tancerzy czekał poczęstunek. Nasze pociechy, małe i duże, z wielkim apetytem zajadały pizzę i popijały soczkami. O pełne brzuszki zadbali rodzice naszych uczniów.

            Na twarzach dzieci, oprócz pięknego uśmiechu zadowolenia, można było ujrzeć kolorowe motyle, tęczę, kwiaty namalowane przez Wiktorię Pajęcką, Amelkę Kondracką oraz Renatkę Komską, które opuściły nasze szkolne mury w ubiegłym roku ale o nas nie zapomniały. Każdy mógł też zostać właścicielem papugi lub pieska wykręconego z balona. Taką atrakcję przygotowała dla dzieci p. Kinga Myćka (mama Marcysi z klasy 3).

            Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy wszytskim osobom zaangażowanym w przygotowanie tak wspaniałej imprezy.