• Zabawa karnawałowa

          • Karnawał to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Dawniej karnawał w Polsce był świętowany o wiele bardziej hucznie niż dziś. Czas ten upływał na wielkich ucztach, maskaradach i licznych zabawach. Kulig był jedną z najpopularniejszych zabaw karnawałowych w dawnej Polsce. Aktualnie ten cudowny okres przepełniony jest zabawami tanecznymi.

            31 stycznia dzieci z "zerówki" oraz uczniowie klas 1-3 również bawili się przy dźwiękach muzyki. Na sali tańczyła księżniczka z diabełkiem, Zorro z motylkiem i nie tylko. Nie zabrakło zabawy z miotłą i zumby dla dzieci, a także malowania twarzy. Nie jedna osoba wyszła z naszej zabawy karnawałowej z uśmiechniętą twarzą. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

             

          • Sukces na VII Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej

          • W niedzielę, 30 stycznia 2022 r. w Bazylice Mniejszej w Kalwarii Pacławskiej odbył się finał VII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Całość Festiwalu można było śledzić na żywo poprzez kanał na YouTube (link na końcu artykułu). Ogłoszenie werdyktu jury poprzedziła Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Adama Szala, a bezpośrednio po mszy można było wysłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu małżeńskiego duetu Magdy Anioł i Adama Szewczyka. Po ogłoszeniu wyników dla słuchaczy zgromadzonych w Bazylice i dla widzów kanału YouTube zaśpiewało 9 laureatów Festiwalu.

            Jury przesłuchujące i oceniające nagrania uczestników VII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej w ramach II etapu – odbywającego się on-line w dniu 25.01.2022 r. w Centrum Kulturalnymw Przemyślu w składzie:

            Dominika Osypanko – muzykolog (Centrum Kulturalne w Przemyślu)Henryk Rudawski – muzyk (Podkarpackie Stowarzyszenie GOSPEL w Przemyślu)Adam Mikosiak – Klasztor oo. Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej

            po wysłuchaniu 83 zakwalifikowanych do II etapu prezentacji muzycznych, postanowiło przyznać II miejsce

            w KATEGORI SOLIŚCI 9-11 LAT (wykonawcy amatorzy) wraz z nagrodą rzeczową ufundowaną przez Urząd Miasta Przemyśla i Starostwo Powiatowe w Przemyślu Zuzannie Kulon.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            źródło: https://www.ck.przemysl.pl

             link do Festiwalu: https://www.youtube.com/watch?v=2smEXOAReeI

          • Jasełka 2022

          • W ostatnią niedzielę stycznia (30 stycznia), a zarazem ostatnią niedzielę okresu Bożego Narodzenia, w kościele parafialnym w Jabłonce wystąpili nasi uczniowie. Artyści pod okiem p. Zofii Pajęckiej oraz p. Joanny Kulon przygotowali Jasełka. Ich zaangażowanie zostało wynagrodzone gromkimi brawami. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

            fot. ks. Bogusław Zajdel

          • Ogłoszenie Dyrektora Szkoły

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonce, na podstawie zarządzenia nr 641/2022 Wójta Gminy Dydnia z dnia 17 stycznia 2022r., ogłasza rekrutację do oddziału przedszkolnego przy w/w szkole oraz klasy I  szkoły podstawowej na rok szkolny 2022/2023.

            Wnioski można pobrać ze strony szkoły (www.spjablonka.edupage.org) lub w sekretariacie szkoły.Wypełnione wnioski należy składać w terminie  07-18 lutego 2022r. w sekretariacie szkoły, w godz. 7.30 — 14.00 .

            Jeżeli z uzasadnionych przyczyn nie mogą Państwo  zapisać dziecka w wyżej wymienionym terminie, bądź obowiązek szkolny dziecko będzie spełniało poza obwodem naszej szkoły, prosimy o kontakt z dyrektorem szkoły – tel. 13 4303412.


            Wnioski do pobrania:

            Wniosek_kl.0(1).docx

            deklaracja-0(1).docx

            Wniosek_kl.I(1).docx


            Zarządzenie:

            zarzadzenie_rekrutacja.pdf

          • Prezent dla Babci i Dziadzia

          • Babciu i Dziadku, dawnym zwyczajem

            z wiązanką życzeń przed Wami staję.

            I pragnę w pięknych wyrazić słowach

            życzenia, które w serduszku chowam.

            Lecz nie potrafię powiedzieć więcej

            niż to, że kocham Was najgoręcej.

            21 i 22 stycznia to ważna data w kalendarzu każdego dziecka. I tego małego i tego dużego. Choć kolejny rok nie możemy gościć w naszej szkole wspaniałych Babć i Dziadków, nie zapomnieliśmy o ich święcie. Zapraszamy do obejrzenia części artystycznej przygotowanej przez naszych uczniów. 

            Kochanym Babciom i drogim Dziadkom życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.

            Serdeczne życzenia składają uczniowie, nauczyciele oraz Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jabłonce.


          • "Razem na Święta"

          • "Razem na Święta" to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest budowanie wspólnot i umacnianiu więzi międzypokoleniowych oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. 

            W tym roku, już po raz drugi  nasza szkoła wzięła udział w tej akcji. Uczniowi  wraz za nauczycielkami Zofią Pajęcką i Joanną Kulon przygotowały  życzenia i choinki dla osób starszych i samotnych z Jabłonki i z Wydrnej. Tuż przed świętami dziewczynki i chłopcy zapukali do domów 35 osób  i przekazali świąteczne życzenia wraz z upominkami.

            Wdzięczności, którą zobaczyli w ich oczach nie da się opisać słowami. Seniorzy nie kryli wzruszenia za okazaną życzliwość  i pamięć.

          • Z światełkiem betlejemskim

          • Kiedy nadchodzi czas Bożego Narodzenia, harcerki i harcerze przekazują przy stole pojednania, odwieczny ogień - Betlejemskie Świateło Pokoju. Ogień ten pochodzi z miejsca narodzin Chrystusa, z Betlejem. Przynosimy go stamtąd wprost do Was, ludzioczekujących. Niech jasny blask i ciepło tego ognia ogrzeje Wasze serca, da Wam radość i poczucie szczęścia. Życzymy wszystkim spokoju i błogosłowieństwaw okresie Świąt Bożego Narodzenia 2021r.

            By nadchodzący rok był pełen sukcesów na Waszych polach zawodowych, prywatnych i harcerskich, by nie zabrakło Wam satycfakcji z realizacji własnych pasji i zamierzeń.

            Byście wypatrywali wyzwań i byście mogli im sprostać.

            Czuwaj!

          • Konkurs kolęd i pastorałek

          • Pokój na ziemi ludziom,
            a w niebie cisza gwiazd,
            grają anieli,
            świat się chlebem dzieli.

            Świat ma dziś świąteczny blask

            Jak co roku spotkaliśmy się na corocznym konkursie kolęd i pastorałek, który jest okazją do przedświątecznego spotkania i złożenia życzeń. 

            Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów związany ze Świętami Bożego Narodzenia. Wspólne kolędowanie bowiem zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości, łączności. Kolędy są przepełnione ciepłem, dobrem i miłością. Tym wszystkim czego nam na co dzień brakuje. Zwyczaj wspólnego rodzinnego śpiewania kolęd zanika. 

            W tegorocznej edycji wzięło udział 16 uczestników. Jury w składzie p.Ewa Cioban oraz p. Janusz Adamski wyłoniło zwycięsców:

            W kategorii klas 0-1:
            I miejsce - Franciszek Sokołowski
            II miejsce - Wiktoria Krzysik
            III miejsce - Dawid Stachyrak

            W kategorii klas 2-4:
            I miejsce - Adrianna Jatczyszyn
            II miejsce - Anastazja Tymińska
            III miejsce - Małgorzata Krupińska

            W kategorii klas 5-8:
            I miejsce - Wiktor Sokołowski
            II miejsce - Dominik Sobolak
            III miejsce - Wiktoria Pajęcka

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Na koniec Pani Dyrektor złożyła wszytskim serdeczne życzenia bożonarodzeniowe a harcerze przekazali nauczycielom światełko betlejemskie.

          • Spotkania wigilijne

          • By móc choć na chwilę zatrzymać czas, w radości, uśmiechu i bez trosk. Jest to możliwe. To czar Bożego Narodzenia. Zawitał on również do naszej szkoły. Jeszcze przed zdalnym nauczaniem udało nam się zorganizować klasowe wigilie. Nie zabrakło tradycyjnych dań przeplatanych kolędami. Sami zobaczcie.

          • Z kolędą do Domu Seniora w Jabłonce

          • Czas oczekiwania na święta bożonarodzeniowe zachęcają nas do obdarowywania innych nie tylko prezentami ale i uśmiechem, dobrym uczynkiem, pomocą. Nasi uczniowie przygotowali niezpodziankę dla członków Klubu Seniora w Jabłonce. Klasy 2 i 3 ożywiły świąteczne pierniczki kolorowym lukrem i mnóstwem uśmiechu. Wszystkie zostały spakowane i wraz z świąteczną kartką przygotowane do wręczenia. W czwartek (16 grudnia br.) dzieci wraz z wychowawczynią Joanną Kulon oraz p. Wojciechem Zajdlem udały się ze słodką niespodzianką i kolędą do Klubu Seniora. Przywiatła ich p. Aneta Rzeszut, która pokazała dzieciom wnętrze budynku i opowiedziała, jakie zajęcia są prowadzone dla seniorów. Dziękujemy za miłe przyjęcie i słodki poczęstunek.

          • Kartki z iskierkami emocji

          •  

            Kartki z iskierkami emocji to część projektu edukacyjnego "Emocja". W naszej szkole przystątpiły do niego klasy 2 i 3 z wychowawczynią Joanną Kulon. Udział polegał na przygotowaniu kartek okolicznościowych, które zostały wysłane do partnerskiej klasy/grupy.

            Uczniom z naszej szkoły została przydzielona grupa z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Piszu (woj. warmińsko-mazurskie). W wykonanie kartek dzieci włożyły całe swoje serce. Każda praca była pomysłowa i przemyślana.  Do świątecznych kartek został dołączony list opisujący nasze klasy i szkołę oraz świąteczne życzenia dla całej społeczności szkolnej z naszej partnerskiej grupy. Wszytskie kartki, wraz z listem, zostały zapakowane do kopert i wysłane by sprawić radość dzieciom jeszcze przed świętami.

            My również otrzymaliśmy już kartki od naszych nowych przyjaciół. Uśmiechów i zachwytu nie było końca. Serdecznie dziękujemy za piękne życzenia. 

            Realizacja tego projektu była czytsą przyjemnością dla wszystkich dzieci, a otrzymane kartki przyniosły każdemu niesamowitą radość.

          • Wyczekiwany GOŚĆ

          • W pięknej, zimowej aurze przybył do nas wyczekiwany, jak co roku, bardzo miły GOŚĆ. Już z daleka mogliśmy usłyszeć dźwięk dzwoneczków, którymi poruszały aniołki. To one przyprowadziły św. Mikołaja do naszej szkoły. Przywitały GO nasze najmłodsze dzieci z klasy "zero", które przygotowały wiersze oraz piosenkę. Święty Mikołaj był wzruszony i pełen podziwu występu naszych artystów. Po sprawdzeniu listy grzecznych dzieci, pozostawił paczki dla każdego ucznia. Pamiętajcie, że najpiękniejszym prezentem jaki możecie ofiraować drugiej osobie jest Wasze serce. Nie zapomnijcie o tym, ponieważ za rok św. Mikołaj odświeży swoją listę z  Waszymi dobrymi uczynkami.

          • Mikołajkowe Debiuty 2021

          • W dniu 26.11.2021r. w Sali Widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Dydni odbyły się eliminacje gminne konkursu muzycznego Mikołajkowe Debiuty. W konkursie wzięło udział 21 dzieci z przedszkoli i ze Szkół Podstawowych. Naszą szkołe reprezentowały: Adrianna Jatczyszyn (klasa 3) oraz Anastazja Tymińska (klasa 2). Dziewczynki zaśpiewały piosenki: "Skarby oceanu" oraz "Siema". Wszystkie dzieci zaprezentowały wysoki poziom artystyczny. Jury w składzie: pan Zygmunt Podulka, pan Darek Klimowicz i pani Monika Krowiak wybrało spośród utalentowanych dzieci te, które w sposób szczególny zachwyciły swoimi zdolnościami muzycznymi. Do następnego etapu konkursu zakwalifikowała się nasza uczennica Adrianna. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.

          • Co nam powie złota kula?

          • W wigilię święta Andrzeja, organizowane były wieczory wróżb, nazywane właśnie „andrzejkami". To stara tradycja, która do Polski przyszła kilka wieków temu. Andrzejki, Obchodzone w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Z biegiem czasu stały się głównie pretekstem do brania udziału w imprezach tanecznych, które z ich dawną formą mają niewiele wspólnego. Tymczasem tradycja andrzejkowych wieczorów sięga zamierzchłych czasów. Pierwsze pisemne wzmianki o tym święcie pochodzą z XVI wieku. Warto dodać, że obrzędy z nimi związane daleko wykraczają poza znane nam lanie wosku i tańce.   

            Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wszystkie polskie dziewczęta na wydaniu wiedziały, że w imieniny św. Andrzeja mają szansę dowiedzieć się, jak ułoży im się życie uczuciowe. Z biegiem czasu andrzejki wchłonęły obchody katarzynek, a chłopcy zaczęli świętować razem z dziewczętami. 

                                 W naszej szkole andrzejki odbyły się 25.11.2021. Na początku 2 klasa przygotowała przedstawienie o czarownicach i corocznych tradycjach andrzejkowych. Potem zaś 3 klasa zaczęła wróżyć.  Przygotowała dla wszystkich wróżby różnego rodzaju, np.: kim będziesz w przyszłości?, jak będzie miał/miała na imię twój/twoja mąż/żona, co cię czeka w przyszłym roku, co cię spotka w najbliższym czasie. Po wróżbach przeszliśmy do sali, w której odbyły się tańce z miotłą, zumba kids oraz tańce dla młodszych. Było dużo uśmiechów a jeszcze więcej tańca. Każdy się świetnie bawił.

          • „Szkoła Pamięta” 2021

          • W dniu 29 października 2021r.  harcerki i harcerze wzięli po raz kolejny udział  w ogólnopolskiej akcji pt. „Szkoła Pamięta”. Celem naszym było uprzątnięcie 9 grobów, zapalenie zniczy oraz modlitwa.

            Służba

            1 listopada nasza drużyna harcerska pełniła służbę przy parafialnym cmentarzu.

          • Wspomnienia z 28 października

          • Ósma klasa tego dna,wspólnie z rówieśnikami z Dydni i Końskiego miała okazję doskonalić umiejętności łyżwiarskie na Arenie Sanok. Głównym celem naszego wyjazdu było uczestnictwo                      w „ Dniach Otwartych w Zespole Szkół nr 1 (ekonomik), gdzie uczestniczyliśmy w wielu pokazach, zajęciach, zabawach i konkursach. W tym dniu mieliśmy okazję również zwiedzić sanocki Skansen.