• RAJD PIESZY UCZNIÓW KLASY VI

          • W dniu 21 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy VI wzięli udział w I Brzozowskim Rajdzie Ekologicznym "Brzoza 2022". Organizatorem rajdu było Stowarzyszenie Historyczno-Krajoznawcze Ziemi Brzozowskiej.

            Podczas naszego rajdu wędrowaliśmy przez teren dwóch powiatów - krośnieńskiego i brzozowskiego. Trasa wiodła obrzeżami następujących miejscowości: Kombornia, Wola Komborska, Jabłonica Polska, Malinówka, Stara Wieś i Brzozów. Mieliśmy możliwość poznać rezerwat przyrody "Kretówki" i rezerwat "Cisy w Malinówce". Zatrzymaliśmy się przy krzyżu upamiętniającym śmierć Antoniego Żubryda i jego żony, zamordowanych przez UB. Na trasie mogliśmy podziwiać piękne deskale (malowidła na drewnianych zabudowach) Arkadiusza Andrejkowa.

            Nasz rajd zakończył się wspólnym ogniskiem przy wiacie leśnictwa Podlesie. Wszyscy uczniowie otrzymali koszulki, a szkoła pamiątkowy dyplom uczestnictwa w rajdzie. Dobra pogoda, kondycja i świetne humory pomogły nam przemierzyć ponad 9 km trasę rajdu.

          • Życzenia Wielkanocne

          • Szanowni Rodzice, Uczniowie, Przyjaciele Szkoły

            Niech te święta Wielkiej Nocy spłyną rzeką Boskiej mocy,

            otuliwszy serce Wasze spokojem i radością.

            Życzę Wam chwili refleksji i chwil radości spędzonych wspólnie przy rodzinnym stole.

            Niech Chrystus zmartwychwstały przyniesie dla Was wiosenne kwiaty radości, miłości, spokoju i szczęścia.

            Wesołych Świąt Wielkanocnych

             

            Zuzanna Dmitrzak

          • Akademia wielkanocna.

          • "Są takie dni w kalendarzu, na które czekamy z tęsknotą, starannie się do nich przygotowujemy, by przeżyć je jak najpiękniej…" - Tymi słowami uczennice klasy siódmej rozpoczęły Akademię wielkanocną, która odbyła się w naszej szkole w dniu 12 kwietnia.

            W przygotowanym montażu słowno-muzycznym występujące dziewczyny ukazały znaczenie krzyża w życiu chrześcijan, a także przypomniały sens przeżywanych Świąt Wielkiej Nocy. Wybrane fragmenty Pisma Świętego i wzruszające wiersze przybliżyły nas do nadchodzących  wydarzeń Triduum Paschalnego.

            Program artystyczny przeplatany był pieśniami w wykonaniu Zuzanny Kulon (kl..V), Martyny Sokołowskiej (kl. VII) i Ewy Kic (kl. VII). Pieśni o Zmartwychwstaniu Chrystusa zaśpiewały w chórku uczennice z kl.VII.

            Zwieńczeniem akademii były życzenia od Przewodniczącej Szkoły skierowane do całego grona pedagogicznego na czele z Panią Dyrektor, jak również wszystkich koleżanek i kolegów.

            Liliana Ż

             

          • „Życie polega na ruchu” – gminny konkurs plastyczny

          • "Sport jest uniwersalnym językiem ludzkości, który jednoczy ludzi i narody ponad istniejącymi podziałami. Sport dowartościowuje młodych ludzi, promuje zdrowy tryb życia oraz pogłębia znaczenie wartości za jakimi opowiada się ONZ: równość, wzajemny szacunek i zasady fair play. Sport pomaga szerzyć przesłanie o pokoju, sprzyja zmianom społecznym i osiągnięciu Milenijnych Celów Rozwoju "

            Ban Ki-moon,

            sekretarz generalny ONZ

            w latach 2007-2016

             

            6 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju. Święto ustanowiła w 2013 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych, a 6 kwietnia nie jest datą przypadkową. Właśnie tego dnia w 1896 roku w Atenach rozpoczęły się pierwsze w nowożytnej epoce letnie igrzyska olimpijskie.

            Dzień ten ma na celu podkreślenie roli i potencjału sportu jeśli chodzi o przestrzeganie praw człowieka oraz międzyludzkiej solidarności na świecie. Dlatego też sport to nie tylko ćwiczenia fizyczne, to przede wszystkim nauka cierpliwości i umiejętność współpracy w grupie.

            Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II to Szkoła Promująca Zdrowie. Nasz tegoroczny program „Pandemię pokonamy – do formy wracamy” ukierunkowany jest na działania dotyczące aktywności ruchowej.

            Jednym z nich była organizacja konkursu plastycznego dla uczniów klas „0” – VIII szkół Gminy Dydnia pod hasłem „Życie polega na ruchu”. Głównym celem konkursu było propagowanie zdrowego stylu życia oraz prezentacja i popularyzacja dziecięcej twórczości plastycznej. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej – plakatu, który miał być interpretacją hasła konkursowego.

            Na konkurs wpłynęło 13 prac. Uczestnicy wykazali się wyobraźnią, dużymi umiejętnościami plastycznymi oraz kreatywnym podejściem do tematu.

            Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano właśnie w Międzynarodowym Dniu Sportu. Jury konkursowe wyłoniło zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Oto oni:

            Kategoria kl. „0” – 3:

            I miejsce: Wiktoria Krzysik – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jabłonce

            II miejsce: Kacper Górniak – Szkoła Podstawowa w Obarzymie

            III miejsce: Kamil Górniak – Szkoła Podstawowa w Obarzymie

            Wyróżnienie: Konrad Dołoszycki – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jabłonce

            Kategoria kl. 4– 8:

            I miejsce: Barbara Urban – Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Niebocku

            II miejsce: Emilia Błaż – Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Niebocku

            III miejsce: Adrian Ćwiąkała – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jabłonce

            Wyróżnienie: Kinga Siwiecka – Szkoła Podstawowa im. Św. Królowej Jadwigi w Dydni.

             

            Dziękujemy opiekunom za przygotowanie uczniów do konkursu oraz wszystkim uczestnikom konkursu. Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów.

            Dyplomy i nagrody zostaną przekazane do szkół biorących udział w konkursie.

             

            E.C.

          • Mój dzień ze św. Janem Pawłem II

          •  Podczas każdej pielgrzymki Jana Pawła II do Krakowa witał go i żegnał dzwon Zygmunta. Tak też było podczas jego ostatniej pielgrzymki do domu Ojca 2 kwietnia 2005 r. To właśnie tego dnia 2022 roku obchodzimy XVII rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Nasza społeczność szkolna nie mogła zapomnieć o tej dacie, mając za patrona tak wyjątkową postać.

            1 kwietnia br. korytarz na pierwszym piętrze naszej szkoły wypełniła wyjątkowa atmosfera.  Każdy w skupieniu przysiadł na ławce (bądź krzesełku) przy popiersiu Jana Pawła II. Wsłuchani w wiersze i piosenki, przygotowane przez naszych uczniów pod okiem p. Joanny Kulon oraz p. Wojciecha Zajdla, daliśmy świadectwo tego, że pamiętamy…

            W tym dniu, każda klasa przygotowała „Dar dla św. Jana Pawła II” zanosząc z nim swoje podziękowania, troski oraz prośby. „Dary” te możemy podziwiać na tablicy przy wejściu do szkoły. I to nie koniec. Wróciliśmy do początków życia naszego patrona, jego dzieciństwa, studiów, kapłaństwa, pontyfikatu, pielgrzymek, zwiedzając szkolne muzeum. Uczniowie wypatrzyli w gablotach pamiątki swoich rodziców, dziadków, a nawet pradziadków, upamiętniające spotkania z Janem Pawłem II. Następnie każda klas mogła obejrzeć filmy związane z życiem i nauczaniem naszego patrona.

            Przez cały tydzień mogliśmy zatrzymać się na szkolnym korytarzu, aby przeczytać słowa św. Jana Pawła II, rozważyć je i zapamiętać, by móc przekazać dalej. Nie tylko mówiąc ale i czyniąc. Była to okazja do kultywowania ważnych w życiu wartości przekazywanych pokoleniom. Pamiętajcie:

             „Wy jesteście przyszłością świata, wy jesteście, nadzieją Kościoła. Wy jesteście moją nadzieją!”

            św. Jan Paweł II

          • XVII ROCZNICA ŚMIERCI ŚW. JANA PAWŁA II

          • 8.00 – 9.40 – lekcje

            Mój dzień ze św. Janem Pawłem II

             – Modlitewne spotkanie przy pomniku św. Jana Pawła II

            - „Tobie Ojcze śpiewam…” - część artystyczna w wykonaniu uczniów

            - „Dar dla św. Jana Pawła II”- zajęcia techniczne, artystyczne, plastyczne – wykonanie pracy zbiorowej „DARU” dla Patrona szkoły

            - zwiedzanie szkolnego muzeum poświęconego Naszemu Patronowi

            - seans filmowy- tematyka związana z Janem Pawłem II (wg uznania nauczyciela prowadzącego lekcje)

            Zakończenie zajęć zgodnie z planem lekcji.

          • DZIEŃ BEZ PLECAKA

          • W dniu 22 marca w naszej szkole zorganizowano Dzień bez plecaka! W zabawie wzięło udział 55 uczniów z kl.4 - 8, czyli 94% uczniów obecnych w tym dniu w szkole. Pomysłowość uczniów nie miała granic. Wózek dla lalek, wiklinowy kwietnik, dziecięcy samochodzik, wózek na zakupy, podbierak na ryby, walizka na narzędzia, lodówka turystyczna, różne pudełka, pojemniki na ubrania,  różne koszyki, taczki – to tylko niektóre z wielu pomysłów na alternatywny plecak. Szaleństwu i uśmiechom nie było końca.

                     Dziękujemy za odzew, zaangażowanie i wspólną zabawę.

          • DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI w naszej szkole

          • 21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa –  zwany również Dniem  Kolorowej Skarpetki.

                        Sama data - kombinacja liczb 21 i 3 - nie jest  przypadkowa, bowiem w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby  z Zespołem Downa - 3. Stąd inna nazwa tej choroby – trisomia 21.

                        Organizacje wspierające obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zachęcają nas do założenia w tym dniu kolorowych skarpetek – obowiązkowo nie do pary!

                        Kolorowe skarpetki mają znacznie symboliczne. Co symbolizują? Różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte  tą chorobą.

                        My również , w dniu dzisiejszym,  solidaryzując się z osobami z Zespołem Downa,  założyliśmy  kolorowe skarpetki  nie do pary, pokazując, że nikt nie jest dziwny, po prostu wszyscy jesteśmy różni, a ta „różność” czyni nas zawsze wyjątkowymi. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia - bez względu na różnicę w liczbie chromosomów.

                        Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.

          • Witamy wiosnę zdrowo i sportowo!

          • Ot, już wio­sen­ka,

            Wra­ca we­so­ła;

            Spoza okien­ka,

            Wid­na do­ko­ła.
            (Władysław Bełza)

            I w naszej szkole zapachniało wiosną, którą powitali nasi najmłodsi koledzy wraz ze swoją wychowawczynią p.Ewą Cioban. Asytywały im również koleżanki z klas starszych. W przygotowanej części artystycznej mogliśmy wysłuchać wierszy o wiośnie ale i niezastąpionym lekarstwie na zdrowie, jakim jest ruch. Dzieci zachęciły nas do aktywnego spędzenia Pierwszego Dnia Wiosny.
            Pan Wiesław Sowa przygotował międzyklasowe zawody sportowe, które zostały przeprowadzone w dwóch kategoriach: klasy 0-3 oraz 4-8. Każdą klasę reprezentował zespół złożony z pięciu zawodników. Uczniowie zmierzyli się w takich konkurencjach jak: bieg na czworakach, przeplatanie szarfy, przenoszenie piłki lekarskiej, bieg z woreczkami na głowie. W każdej konkurencji ważny był czas wykonania zadania, który był odpowiednio punktowany. A tak przedstawiają się wyniki zawodów:

            Kategoria klas 0-3:

            1 miejsce - klasa 2
            2 miejsce - klasa 3
            3 miejsce - klasa 1
            4 miejsce - klasa 0

            Kategoria klas 4-8

            1 miejsce - klasa 7
            2 miejsce - klasa 8
            3 miejsce - klasa 4
            4 miejsce - klasa 5
            5 miejsce - klasa 6

            Gratulujemy zwycięzcom!

            Pamiętajcie, że ruch dla naszego zdrowia jest ważny każdego dnia roku, a nie tylko w pierwszy dzień wiosny.

          • "Życie polega na ruchu" - Gminny Konkurs Plastyczny

          • Gminny Konkurs Plastyczny  
            „Życie polega na ruchu”
            dla uczniów klas 0 - VIII szkół podstawowych


            Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jabłonce

            zaprasza dzieci z terenu Gminy Dydnia do udziału

            w konkursie plastycznym pt. „Życie polega na ruchu”.

             

            Cele konkursu:
            - propagowanie zdrowego stylu życia;
            - dostrzeganie potrzeby ruchu dla zdrowia człowieka;

            - rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej dzieci;
            - rozwijanie umiejętności wypowiadania się w różnych technikach plastycznych;
            - prezentacja i popularyzacja dziecięcej twórczości plastycznej;

            Regulamin konkursu:
            1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 0 – VIII.

            2. Każdy uczestnik może przesłać na konkurs 1 pracę.

            3. Praca musi być wykonana tylko przez jednego autora (prace zbiorowe nie będą brane pod uwagę).

            4. Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy plastycznej – plakatu, który będzie interpretacją hasła konkursu: „Życie polega na ruchu”.

            5. Technika wykonania prac: prace plastyczne mogą być wykonane w dowolnej technice tj. malarstwo, grafika, rysunek ,kolaż, techniki mieszane. WAŻNE! Prace nie mogą być wykonane z materiałów sypkich (np. kasze, ryż) oraz plasteliny.

            6. Format prac: A3.

            7. Do każdej pracy należy dołączyć (na odwrocie):
            •  Informację zawierającą: imię i nazwisko wykonawcy, klasę, adres i nazwę placówki z numerem telefonu, imię i nazwisko opiekuna artystycznego.
            •  Zgodę wypełnioną i podpisaną przez rodzica (opiekuna prawnego) każdego Uczestnika Konkursu.

            8. Prace oceniane będą w 2 kategoriach:
            I kategoria: 0-III

            II kategoria IV-VIII

            9. Kryteria oceny:

            - poziom artystyczny i estetyka prezentowanych prac,
            - indywidualne potraktowanie tematu,
            - zgodność pracy z tematem przewodnim,
            - samodzielność wykonania pracy przez dziecko.
            10. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestników konkursu.
            11. Ilość prac z jednej placówki ograniczona: – kategoria 0-III –4 prace; - kategoria IV-VIII – 5 prac.
             

            12. Prace plastyczne przechodzą na własność organizatora konkursu.
            Organizator bierze udział w konkursie.

            Autorzy nagrodzonych prac otrzymają nagrody i dyplomy, które zostaną przekazane opiekunom artystycznym lub będą odebrane osobiście przez nagrodzonych.
            Organizator nie odpowiada za zniszczenia powstałe w czasie transportu, dlatego prosimy o właściwe zabezpieczenie prac.


            Termin nadsyłania/składania prac: do 28 marca

            Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej szkoły www.spjablonka.edupage.org

            Prace oceniane będą przez niezależne jury powołane przez organizatora.
            Prace zostaną zaprezentowane na zorganizowanej w szkole wystawie.

            Prace należy dostarczyć na adres:
            Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II
            Jabłonka 19
            36-204 Dydnia
             

             

             

             

             

            KARTA ZGŁOSZENIOWA UCZESTNIKA
            GMINNY KONKURS PLASTYCZNY
            PT. „ŻYCIE POLEGA NA RUCHU”

             

            Imię i nazwisko uczestnika…………………………………………………………

            Nazwa i adres szkoły …………………………..........................................................................................................

            Kategoria wiekowa……………………………………………………………………………...

            Imię i nazwisko nauczyciela – opiekuna oraz numer kontaktowy

            …………………………………………………………………………………………………..

             

                                                                                               …………………………………………

            Pieczątka szkoły                                                                   Podpis nauczyciela - opiekuna

             

             

             

            ZGODA RODZICOW / OPIEKUNÓW

            Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych mojego dziecka/ podopiecznego

            ……………………………………………………….. w celach wynikających z Regulaminu Gminnego Konkursu Plastycznego „Życie polega na ruchu” oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119, s. 1) tzw. RODO, które wprowadza spójne zasady ochrony danych osobowych w całej Unii Europejskiej. Uczestnictwo w konkursie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz wyrażeniem zgody na wykorzystywanie wizerunku – zdjęć wykonanych w związku z realizacją zadania w materiałach promujących Organizatora Konkursu: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jabłonce.

            ………………………..…………..

            Podpis rodzica (opiekuna prawnego)

             

          • Spotkanie autorskie z Panią Justyną Bednarek

          • 3 marca 2022r. uczniowie klasy 3 mieli zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z pisarką Panią Justyną Bednarek- autorką książek dla dzieci, takich jak: "Babcocha", "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" i wiele innych. Spotkanie zostało zorganizowane na sali widowiskowej przez Gminny Ośrodek Kultury, Bibliotek, Promocji i Wypoczynku w Dydni.

            Pani Justyna to romanistka, dziennikarka i redaktorka. Korzenie pisarki sięgają Humnisk, skąd pochodzi jej dziadek. Bliska jest jej również nasza gmina, którą zna z opowieści swej "niani" Cecylii Kot pochodzącej z Krzywego.

            Aktualnie autorka mieszka na warszawskich Bielanach, w małym domku, którego strzeże rozszczekany rudy kundelek o wdzięcznym imieniu Merda (od merdania). Ma męża fizyka (wspaniałego!) oraz troje dzieci, które niestety rosną za szybko. Jak sama o sobie mówi pisarką jest od niedawna bo od 4 lat, chociaż od zawsze miała takie marzenie. Mimo że jej staż pisarski jest krótki to dorobek ogromny. Zdążyła już bowiem wydać około 60 książek, współpracowała z najwybitniejszymi ilustratorami, jej książka pt. "Przygody 10-ciu skarpetek" znalazła się w kanonie lektur szkolnych. Zdobyła również wiele prestiżowych nagród literackich. (źródło: www.bibliotekakrynica.pl)

             Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak można zostać pisarzem i skąd brać pomysły na nowe książki. Mogły wysłuchać historii powstania niejednej książki Pani Justyny oraz wysłuchać czytanych przez nią opowieści. Na końcu każdy mógł wzbogacić swoją biblioteczkę o książkę wybitnej pisarki z jej autografem.

            Dziękujemy za wspaniałe przedpołudnie.

          • Informacje dla mieszkańców Gminy Dydnia w sprawie przyjmowania uchodźców z terytorium Ukrainy

          • W przypadku pojawienia się pod Państwa domem osoby/osób potrzebujących pomocy, proszę najpierw zadzwonić na policję w celu ustalenia ich tożsamości.

            Osoby przyjmujące pod swój dach Uchodźców z Ukrainy muszą mieć świadomość, że przyjmują ludzi na swoją pełną odpowiedzialność i swój koszt oraz muszą pomóc w zalegalizowaniu ich pobytu do dwóch tygodni na terenie RP.

            Osoby z Ukrainy MUSZĄ PRZEJŚĆ PRZEZ PUNKT RECEPCYJNY!

            Muszą posiadać:

            - ważny dokument paszportowy,

            - wyłącznie obywatelstwo ukraińskie,

            - zgłoszenie i pozytywną weryfikację w jednym z wyznaczonych Punktów Recepcyjnych,

            - deklarację docelowym miejscu pobytu.

            Pomoc oferowana przez władze Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom Ukrainy odbywa się w Punktach Recepcyjnych w których można otrzymać wyżywienie, możliwość odpoczynku, pomoc medyczną i psychologiczną o raz niezbędne informacje związane z pobytem na terytorium RP.

            Lista Punktów Recepcyjnych na terenie województwa Podkarpackiego:

            - Korczowa-Krakowiec Świetlica, Korczowa 155, 37-552 Korczowa,

            - Medyka-Szeginie Hala sportowa - Medyka 285, 37-732 Medyka,

            - Budomierz-Hruszew Szkoła Podstawowa w m. Krowica Sama 183, 37-625 Krowica Sama,

            - Krościenko-Smolnica Była Szkoła Podstawowa w Łodynie, Łodyna 41, 38-700 Ustrzyki Dolne,

            - Przemyśl Dworzec PKP.

            Niezależnie od powyższego, istnieje możliwość legalnego przebywania na terytorium Polski na podstawie specjalnych przepisów dotyczących epidemii COVID-19.

            Szczegółowe informacje:
            • Urząd do Spraw Cudzoziemców:
            • www.gov.pl/udsc
            • https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina2
            • Tel.: +48 47 721 75 75

            Podstawowe informacje dla uchodźców z Ukrainy są opublikowane tutaj: https://www.gov.pl/.../informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy

            W razie pytań prosimy o kontakt e-mail: urzad@gminadydnia.pl,

            tel:13-43-08-121 lub 13-43-08-147

             

          • Ważny komunikat

          • Mieszkańcy! Ważne! Przeczytaj!

            Stopień alarmowy BRAVO

            na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego

            Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy (BRAVO) na obszarze województwa podkarpackiego oraz lubelskiego. Stopień alarmowy BRAVO obowiązuje od 28 lutego 2022 r. od godz. 23.59 do 15 marca 2022 r. do godz.23.59. Ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i jest związane z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy.Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP.

            Nadal, do 4 marca 2022 r. obowiązuje również trzeci stopień alarmowy CRP, tj. dotyczący cyberprzestrzeni (CHARLIE–CRP).

            Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

            W stopniu alarmowym BRAVO należy do nich między innymi:

            • prowadzenie przez Policję, Straż Graniczną lub Żandarmerię Wojskową wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzkich;
            • prowadzenie wzmożonej kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych;
            • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym członków personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdania o charakterze terrorystycznym;
            • ostrzeżenie personelu o możliwych zagrożeniach;
            • obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych funkcjonariuszy lub żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym;
            • dodatkowe kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych;
            • wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej oraz ważnych obiektów publicznych;
            • wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.

            Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład:

            - nietypowo zachowujące się osoby,

            - pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych,

            - samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń,

            - sprawdzić działanie środków łączności i alarmowania wykorzystywanych w celu  zapewnienia bezpieczeństwa,

            - zamknąć i  zabezpieczyć nieużywane regularnie budynki i pomieszczenia,

            - dokonać przeglądu sprzętu i wyposażenia, w tym dostępności środków
            imateriałów medycznych, z uwzględnieniem możliwości wykorzystania
            wprzypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym

             

            Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli.

            Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby dzwoniąc na numer tel. 112.

             

             

             

          • Pożegnanie karnawału

          • Dnia 1 marca 2022 r. w naszej szkole odbyła się zabawa kończąca karnawał. Na wstępie Zuzia Kulon przedstawiła kilka ciekawostek związanych z karnawałem w Brazylii, w Rio de Janeiro i w Wenecji. Następnie, uczniowie tańczyli w rytm lubianych i popularnych przebojów, brali udział w konkursach i zabawach przygotowanych przez członków Samorządu Uczniowskiego - Zuzię i Amelkę. Największym powodzeniem cieszyły się zabawy, takie jak:  "Taniec z balonem", "Tańczące krzesła", "Taniec z miotłą", "Pociąg ", "Krasnoludki". Wszyscy dobrze się bawili i chętnie uczestniczyli w przygotowanych zabawach i konkursach. Podczas zabawy panowała przyjazna i wesoła atmosfera.

          • Sukces w XII Festiwalu Pieśni Patriotycznych

          • Szkoła Podstawowa nr 28 w Rzeszowie już po raz kolejny była organizatorem Festiwalu Pieśni Patriotycznych.

            W festiwalu mogli brać udział uczniowie klas 1-8. Uczestnicy byli oceniani w 2 kategoriach wiekowych: klasy I IV i klasy V VIII. Uczestnicy konkursu zobowiązani byli do zaprezentowania dwóch dowolnie wybranych pieśni patriotycznych.

            Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 5 - Zuzanna Kulon, która zdobyła wyróżnienie. W jej wykonaniu jury mogło usłyszeć pieśni: "Modlitwa Katyńska" oraz "Dziewczyna z granatem".

            Koncert laureatów miał się odbyć 2 marca 2022r, lecz w związku z wprowadzeniem drugiego stopnia alarmowego BRAVO na terenie woj. podkarpackiego i lubelskiego został przesunięty na inny termin.

          • Pomoc dla obywateli Ukrainy

          •               Od 28 lutego do 5 marca Szkolne Koło Caritas w naszej szkole włącza się w zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla mieszkańców Ukrainy.

            ZBIERAMY:

            ŻYWNOŚĆ DŁUGOTERMINOWĄ: konserwy, olej, cukier, makarony, mąkę, kaszę, ryż, herbatę, kawę, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.

            KOSMETYKI I CHEMIA: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.

            Wszystkie rzeczy prosimy zostawiać w kartonach przy stołówce szkolnej.